İlave Şekersiz, Krema Sos ve Ezmeler

Zazel’la Mikro Granülize Keçiboynuzu Kreması


Uzun yıllardır marketlerde yer alan ve kakaonun besin değeri yüksek bir ikamesi olan Keçiboynuzunun kahvaltılarda kullanılabilecek ilave yağ ve ilave şekersiz bir alternatifi olan; Zazel’la Keçiboynuzu Kreması’nı inceliyoruz. Düzce’de üretilerek son yıllarda başta Migros marketler olmak üzere birçok farklı mağazada satışa sunulan ürün 400 gr.’lık cam kavanozlarda satılmaktadır.

Keçiboynuzu ile ilgili 2018 yılından bu yana çeşitli paylaşımlarda bulunuyoruz. Hatta ilk olarak Keçiboynuzunun tarihçesini detaylarıyla anlattığımız paylaşımımız sonrasında besin değeri yüksek olan bu meyveden uzun uzadıya bahsetmiştik. Keçiboynuzunun belki de kahvaltılık krema olarak kullanımı açısından ilave şeker ve palm yağı içeren benzer ürünlere rakip olabilecek içeriği sade örneklerinden biri olarak tanımlayabileceğimiz bu ürün; içeriğinde %97 oranında Keçiboynuzu içeriyor. Üründe ilave Şeker, ilave bitkisel ya da hayvansal yağ veya aroma verici gibi katkı maddeleri içermiyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda sırasıyla Mikro granülize ve likidite edilmiş Keçiboynuzu ile Keçiboynuzu Çekirdeği unu bulunduğunu görüyoruz. Bu üç içerik üründeki toplam %97 keçiboynuzunu oluşturuyor. Fakat firma hangi bileşenin hangi oranda yer aldığını beyan etmiyor. Üründe kalan %3’lük içeriğin büyük kısmı Susam tohumu püresi olup, üründe binde 5 oranında da Süt tozu bulunuyor. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 324 kcal enerji içerdiğini belirtelim.

Ürün yaklaşık bir büyük tatlı kaşığına denk gelen 20 gr.’lık tek porsiyonunda 65 kcal enerji veriyor. Ürün içeriğinde tek porsiyonda 10,5 gr. Karbonhidrat, 2,1 gr. yağ ve 1 gr. protein bulunuyor. Ürün içeriğindeki lif oranı tüketiciye besin değerleri tablosunda beyan edilmezken, ürün 100 gr.’da içerdiği 10,5 gr. yağda sadece 1 gr. doymuş yağ içeriğiyle dikkat çekiyor. Keçiboynuzunun bir özelliği olarak doymamış yağ oranı yüksek olan üründe ayrıca tek porsiyonda 22,1 mg. Kalsiyum, 195,7 mg. Potasyum, 18,7 mg. Fosfor ve 15,2 mg. Magnezyum bulunuyor. Ürün ayrıca tek porsiyonda 0,6 mg. Demir içermektedir. Tek porsiyon tüketimde üründen günlük potasyum ihtiyacının %10’u karşılanırken, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir ihtiyacının ise %3 ila %4’lük oranda karşılandığı tüketiciye besin değeri tablosunda beyan edilmektedir. Üründe koruyucu, renklendirici veya aroma verici herhangi bir bileşen bulunmamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Keçiboynuzu Mikro granülize, Likidite edilmiş Keçiboynuzu, Keçiboynuzu Çekirdeği unu, Susam Tohumu püresi, Süt tozu (%0,05)
🔎Zazel’la Keçiboynuzu Kreması Besin Değerleri
👉Enerji 324 kcal
👉Karbonhidrat 52,6 gr.
👉Yağ 10,5 gr.
👉Protein 5,2 gr.
👉Potasyum 978,3 mg.
👉Kalsiyum 126,3 mg.
👉Magnezyum 75,8 mg.
👉Fosfor 107,9 mg.
👉Demir 3 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün içinverilmiştirLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri