Bal ve Arı Ürünleri, İlave Şekersiz

Balparmak Ballımix


Ramazan ayı boyunca sizlere aktaracağımız İlave Şekersiz ürün alternatiflerinde sırada Ballı bir fındık ezmesi var; Ballımix. Bundan yaklaşık 1 yıl kadar önce incelediğimiz bu ürünü yenilenen içeriğiyle tekrar inceliyoruz. Ballımix, içeriğindeki değişiklikler ve yenilenen tadıyla yeniden raflarda yerini alan İlave Şekersiz ürünlerden biri olarak dikkat çekiyor.

🔸İlk olarak ürünün önceki çeşidiyle şimdiki yeni hali arasındaki önemli farklardan bahsedelim. İlk olarak, ürünün Bitkisel yağ içeriğinden Palm yağı tamamen çıkartılmıştır. Bu üründeki en önemli değişiklik olarak göze çarpıyor. Ürüne Palm yağı yerine Fındık yağı eklendiğini görüyoruz. Oranlarını içerikte tam olarak göremiyor olsak da, %20’den daha az olduğu çıkarımını yapabiliyoruz. Fındık yağı ve Ayçiçek yağından ibaret Bitkisel yağ karışımı temel içeriklerden sonra üçüncü sırada yer almaktadır.
🔸Üründeki temel içerikler ise Bal ve Fındık olarak dikkat çekmektedir. Üründeki Bal oranı %60 olup, Fındık oranı %21’dir. Üründe Sofra şekeri ya da Glikoz şurubu gibi ilave şekerler bulunmamakta, ürün bu temel maddelerin yanısıra Yağsız süttozu ve Doğal aroma verici olan Vanilya içermektedir.
🔸Ürünün Besin Değerlerine baktığımızdaysa 100 gr.’da 518,9 kcal enerji içerdiğini görüyoruz. Ürünün 100 gramında 54,6 gr. Karbonhidrata karşılık 3,6 gr. Lif bulunuyor. Ürünün Karbonhidrat kaynağının Bal olduğunu belirtelim. Lif oranı çok yüksek olmamakla birlikte benzer nitelikteki Kakaolu Fındık kremalarına göre nispeten daha yüksektir. Bu tarz ürünlerde lif oranının yüksekliği alınan şekerin kana karışma hızını ve dolayısıyla ürünün sizde oluşturacağı tokluk hissini ve süresini belirleyen temel etkendir. Ürünün 100 gr.’da 30,5 gr. Yağ içerdiğini söyleyelim. Bu yağ oranına İlave bitkisel yağların yanısıra %21 oranındaki Fındığın yağı da dahildir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler, Bal (%60), Fındık (%21), Bitkisel yağ (Fındık, Ayçiçek), Yağsız süttozu, Doğal Aroma verici (Vanilya)
🔎Ballımix Besin Değerleri
👉Enerji 518,9 kcal
👉Karbonhidrat 54,6 gr.
👉Yağ 30,5 gr.
👉Protein 4,7 gr.
👉Lif 3,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri