Sütlü Tatlı ve Toz

Danone Hüpper


Son haftalarca çokça sorulan ürünlerden biri olan Danone Hüpper’i inceliyoruz. Ürünün birçok mecrada; “Kantin kriterlerini karşılıyor olması” yönünden reklamlarını da görüyoruz. Bu ürünün içeriğini inceledikten sonra net olarak anlıyoruz ki, Milli Eğitim Bakanlığı Kantin kriterlerini acilen gözden geçirmesi gerekiyor.

🔸İlk olarak baştan belirtelim ki, bu üründe Çilek bulunmuyor. %6 oranındaki Çilek sosundaysa ilk üç sırada; Su, Şeker ve Çilek Aroma vericisi bulunuyor. Ürünün ilk sırasında Pastörize ve Homojenize İnek sütü bulunuyor fakat oranını bilemiyoruz. Ürün aslen bir Meyve aromalı yoğurt olduğu için Yoğurt kültürü içeriyor. Bunun haricinde Kıvam arttırıcılar, Asitlik düzenleyiciler ve Modifiye Nişasta bulunduğunu görüyoruz. Tabi tüm bunların yanısıra, üründe İlave Şeker ve Maltodekstrin bulunuyor. Fakat bu kadar faydalı olduğu öne sürülen bu ürünün Besin Değerleri tablosunda Şeker miktarı ve Lif miktarı görülemiyor. Fakat İlave şeker miktarının açıklanmamış olması kabul edilir gibi değildir. Bu haliyle, ürünün tek pakette içerdiği 9,2 gr. Karbonhidratın ne kadarının Sütten gelen Laktoz ne kadarının İlave sofra şekeri olduğu bilinmemektedir.
🔸Bu haliyle, içinde Çilek bulunmayan, ambalajı çilek görselleri ve çizgi film kahramanlarıyla süslü bu ürün “Yenilikçi ambalajıyla” yaklaşık 2 TL’ye satılmaktadır. Bu fiyata en pahalı markette bile 250 gr. çilek alınabilir. Yapmayalım. Çocuklarımıza bunları layık görmeyelim. Aroma vericilerle çocuklarınızı ve kendinizi kandırmayın, aldatmayın. Aldanmayın. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Pastörize ve Homojenize İnek Sütü, Çilek Sosu (%6) [Su, Şeker, Çilek aroma vericisi, Modifiye Nişasta, Kırmızı pancar suyu konsantresi, Çilek suyu konsantresi, Kıvam arttırıcılar (Keçiboynuzu gamı, Guargam), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)], Şeker, Maltodekstrin, Modifiye Nişasta, Yoğurt kültürü.
💉Alerjen Uyarı; İz miktarda Gluten içeren tahıllar, soya, yumurta ve sert kabuklu yemişler içerebilir.
🔎Danone Hüpper Besin Değerleri
👉Enerji 53,7 kcal
👉Karbonhidrat 9,2 gr.
👉Yağ 0,7 gr.
👉Protein 2,6 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek paket (67 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri