Gazsız İçecek

Jucy Ramazan Şerbeti


Ramazan ayında raflarda yer bulan Ramazan Şerbetlerini incelemeye devam ediyoruz. Bu paylaşımda Bim marketlerde satılmakta olan Jucy marka Ramazan şerbetini inceliyoruz. İlk olarak ürünün ön yüzünde Tarçın, Zencefil, Vişne ve Karanfil görselleri dikkatimizi çekiyor. Fakat en baştan söyleyelim, bunların hiçbiri bu üründe bulunmuyor. Onun yerine tümünün aroma vericisi eklenmiştir.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk iki sırada Su ve Şeker yer alıyor. Bu haliyle, ürünün 100 ml.’de 12,3 gr. İlave Şeker içerdiğini belirtelim. Bu da 250 ml.’lik tek su bardağında tam 30,75 gr. Şeker demek oluyor. Bu da yaklaşık 15 tane küp şeker demek oluyor. Bu aşamada basit bir karşılaştırma yapalım; Coca Cola tek su bardağında 28 gr. şeker yani yaklaşık 14 tane küp şeker içermektedir. Bu haliyle, bu ürünün koladan 1 küp şeker daha fazla ilave şeker içerdiğini söyleyebiliriz.

Üründe İlave sofra şekerinin yanı sıra Elma suyu konsantresi de bulunuyor. Renklendirmek adına bir miktar Siyah Havuç suyu konsantresi de eklendiğini görüyoruz. Bunların dışında üründe Asitlik Düzenleyici ve Aroma vericiler yer alıyor. Eklenen Elma suyu konsantresinin de etkisiyle üründe çok keskin bir şeker tadı alacağınızı, aroma vericilerin etkisiyle karışık bir bitki ve meyve aromasıyla karşılaşacağınızı belirtelim.

Tabi en dikkat çekici kısım ise, bu ürünü Örneğin; İftar vaktinde tükettiğinizde Dünya Sağlık Örgütü’nün “Geçilmemesi gerektiğini” belirttiği Şeker sınırı saniyeler içinde geçmiş olmanızdır. Bütün gün dengede kalmış hatta belki de düşmüş bir kan şekeri… Aniden vücuda alınan 30 gr.’lık bir şeker yükü ve bu şeker yükünün dakikalar içinde damarlarınızda dolaşma hissi. Bu hissiyat, başta size aşırı bir mutluluk verirken, yine çok kısa sürede karaciğerde işlenmesi sonrasında kısmen yağa dönüşecektir. Kan şekeri de bu süreçte aniden düşecek ve bunu size açlık hissi olarak hissettirecektir. Muhtemelen siz de bu hissiyatla daha çok yiyecek veya bir bardak daha Ramazan Şerbeti içmeye karar vereceksiniz. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Elma Suyu Konsantresi, Siyah Havuç Konsantresi, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma vericiler (Vişne, Zencefil, Tarçın, Karanfil)
🔎Jucy Ramazan Şerbeti Besin Değerleri
👉Enerji 127,5 kcal
👉Şeker 30,75 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif 0,25 gr.
📌Not: Besin Değerleri yaklaşık 250 ml. (1 su bardağı) Ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri