Gündem Özel

Ülkemize et ithalatı devam ediyor: Ghana gemisi İskenderun limanında


#SizdenGelenlerİskenderun’dan mesaj gönderen bir takipçimiz limanda birkaç gündür bir ithal hayvan gemisinin olduğu haberini verdi. Tabi bu geminin ülkemize gelişiyle ilgili kamuoyunun bir bilgisi yok. Bu bilgiyi alabileceği yerli bir portal da yok. Kaç adet hayvan geldiğini bilmiyoruz. Hangi firma ya da kurum adına bu hayvanların geldiğini ve hangi illerde hangi firmalar tarafından kullanılacağını da tabii ki bilmiyoruz. Tek bildiğimiz; tüketiciler olarak bilmek isteyeceğimiz bu bilgilere ulaşamayacağımızdır.

🔸Yaptığımız kısa bir araştırma ile takipçimizin gönderdiği gemiyle ilgili bazı bilgilere ulaştık. Geminin adı Ghena. Bu gemi Montevideo limanından yani Uruguay’dan ülkemize geliyor. Bu da demek oluyor ki, bu gemide yer alan hayvanların Menşei: Uruguay. Panama bandıralı bu gemi 27 Nisan’da Urugay’dan yola çıkıyor ve yaklaşık 1 aylık bir yolculuk sonrasında 25 Mayıs’ta İskenderun limanına ulaşıyor. Gemi bugün itibariyle hala limanda bulunuyor.
🔸Yaptığımız araştırmayla söz konusu geminin bundan birkaç ay önce de yine ülkemize geldiğini görüyoruz. Hatta tarihlerden anlaşılıyor ki, gemi sürekli olarak İskenderun limanıyla Montevideo limanı arasında gelip gidiyor. Öyle ki, geminin bir önceki seferde 4 Mart tarihinde Montevideo’dan ayrıldığını ve 31 Mart’ta İskenderun limanına ulaştığını görüyoruz.
🔸Tüm bu hayvan ticareti ve et ithalatının devlet ve bakanlık nezdinde kayıt altına alındığından, denetlendiğinden tabii ki şüphemiz yok. Fakat bu süreçlerle ilgili artık yetkililer vatandaşların, tüketicilerin taleplerini görmezden gelmemeliler. Oluşturulacak bir web portalı veya bilgilendirme sistemi üzerinden bu gemilerin geliş tarihleri, getirdikleri hayvan sayıları, hangi kurum ya da firma adına bu hayvanları getirdikleri gibi bilgilerin paylaşılması gerekiyor. Tabii bu hayvanların Türkiye’ye ulaştıktan sonraki süreçleri hakkında da bilgi verilmesi önemlidir.

🔸Fakat maalesef biliyoruz ki, bu etler Menşei: Türkiye olarak bir yerlerde karşımıza çıkacaktır. Gelen onbinlerce hayvanda olduğu gibi bu etler de kamuoyu bilgilendirilmeden ülkemizin çeşitli yerlerine gönderilecek, oralarda kesilecek, Menşei değiştirilerek paketlenecek ve satılacaktır. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri