E kodlar

E300: Askorbik Asit hakkında bilmemiz gerekenler


E kodları çok farklı çeşitlilikte ve sınıflamada olup 900’e yakın farklı madde için oluşturulmuş bir Katkı Maddeleri indeksidir. Temel olarak Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından kullanılan bu kodlar, Dünya Sağlık Örgütü “WHO”, Gıda Tarım Örgütü “FAO”, ABD Gıda ve İlaç Dairesi “FDA” ve Avrupa Birliği Bilimsel Gıda Komitesi “SCF” tarafından oluşturulan bu maddeler genel itibariyle 7 farklı sınıfa ayrılmaktadır. Hayatımızdaki birçok üründe karşılaştığımız bu katkı maddelerinin gerçek yüzünü hep birlikte öğrenmeye hazır msınıız?

🔸E100’den başlayarak E927’ye kadar uzanan katkı maddelerinin neredeyse tamamı doğal olmayan sentetik maddelerdir. Fakat bu maddelerin çoğu aynı zamanda doğada da bulunurlar. Fakat gıdalara eklenen yani katılan bu maddelerin sentetik olduğunu ve çeşitli kimyasal çalışmalar sonrasında üretildiğini belirtelim. Bugünden itibaren sizlere gıdalara eklenen bu maddelerin gerçek yüzünü göstereceğiz. En masum görünen maddelerden birinden başlayarak size tam olarak ne demek istediğimizi anlatalım.
🔬E300; C vitamini. Aslında, Askorbik asit. Birçok yiyecek ve içecekte hatta bebek mamalarında bulunan bu madde etiketlerde çoğu zaman C vitamini olarak isimlendirilmektedir. Genellikle PH kontrolü sağlaması amacıyla gıdalara Asit düzenleyici olarak ilave edilir. Bunun yanısıra sebze ve meyvelerin kararmasını önlemek için kullanılır. Oksijen tutma özelliğinden dolayı Antioksidan olarak da ilave edilir. Fırıncılık endüstrisinde geliştirici ajan olarak, meyve pulp ve sularında ise renk solmasını önlemek için kullanılır. Dünyada Askorbik asit üretiminin %80’i Çin’de gerçekleşmektedir. 25 kg.’lık ambalajlarda internet üzerinden Kimyasal maddeler ve Katkı maddeleri satış sitelerinde kolaylıkla bulunabilecek bu maddenin 25 kg.’lık paket fiyatı 300$’dır.

🔸Bu maddenin çoğu paketli gıdada 1 gr.’dan çok daha az miktarda kullanıldığı düşünüldüğünde maliyeti gayet düşük bir katkı maddesi olarak dikkat çekmektedir. Bunun yanısıra, bir üründe C vitamini ibaresi gördüğünüzde; “Ne kadar güzel vitamin de eklemişler” demeden önce yukarıda yazılanları bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Ve tekrar edelim; Doğal vitamin sadece doğada bulunur. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri