Krakerler

Baharatlı Peynirli Eti Balık Kraker


Sizlere instagram hesabımızda üç soruluk bir anket yapmıştık. İlk soruda Baharatlı ve Peynirli Eti Balık Kraker’deki Baharat ve Peynir oranını sormuştuk. Ardından Eti Balık Kraker’de hangisi daha fazla bulunur diyerek Aroma verici mi yoksa Şeker mi demiştik. Son olarak da üründe Glikoz-Fruktoz şurubu olup olmadığını sormuştuk. Öncelikle katılımınız için teşekkür ederiz. Sorularınızın tüm cevaplarını bulabileceğiniz ve şaşırtıcı olduğunu düşündüğümüz incelememize başlıyoruz.

🔸Bu tarz örnekleri gördükçe aslında ambalajların ön yüzünde yazan neredeyse hiçbir ifadeyi dikkate almamak gerektiğini daha iyi anlıyoruz. Ve buna marka adı da dahil. Evet, markalar değil içerikler önemlidir. Sizleri doğru ürüne markalar değil, içerikler götürecektir. Şimdi sizlere Eti marka Baharatlı ve Peynirli Balık Kraker ürününü inceleyeceğiz;
🔸Ürünün ön yüzünde büyük harflerle “Baharatlı Peynirli” ifadeleri mevcuttur. Bu haliyle üründe baharat ve peynir olduğunu anlıyoruz. Fakat baştan net olarak söyleyelim ki, bu üründe Baharat ve Peynir oranı toplamı ancak %1’dir. Başka bir deyişle 92 gramlık tek pakette 0,46 gr. Peynir ve 0,46 gr. Baharat bulunmaktadır. Yani tek paketteki peynir ve baharat miktarı 1 gram bile değildir. Peki bu üründe Baharat ve peynir oranı yok denecek kadar az ise, ne vardır?
🔸Ürünün içeriğinde ilk üç sıraya baktığımızda; Buğday unu, Bitkisel yağ ve Aroma verici olduğunu görüyoruz. Evet yanlış okumadınız. Bu üründe Aroma verici 3. Sıradadır. Yani şekerden ve glikoz-fruktoz şurubundan bile fazladır. Evet yine yanlış okumadınız bu üründe Şeker ve Glikoz-fruktoz şurubu da mevcuttur. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 9,4 gr. Şeker ve bundan daha fazla oranda yani yaklaşık 10 gr. Aroma verici içerdiğini söyleyebiliriz. Başka bir deyişle bu ürünün yaklaşık %10’u Aroma vericiden ibarettir. Yaptığımız yüzlerce inceleme sonrasında ilk kez bir üründe bu kadar yoğun Aroma verici kullanıldığını görüyoruz. Peki nedir bu Aroma verici? Peynirli ve baharatlı diye çocukların yediği bu paketin %10’unu oluşturan bu maddenin içeriğinde ne vardır? Neyin aroması verilmektedir? Bu soruların cevapları maalesef etikette yok. Firmaya sorup, öğrenmeye çalışacağız.
🔸Bu haliyle ürünün 92 gr.’lık tek pakette 8,6 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker kadar Sofra şekeri ve Glikoz-fruktoz şurubu içerdiğini belirtelim. Bunun yanısıra ürünün tek pakette 17,6 gr. Yağ içerdiğini ve yağ içeriğinin Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola yağları karışımı olduğunu söyleyelim. Fakat tabi bu ürün Şekerli ve Yağlı Balık Kraker değildir. Bu ürün Baharatlı ve Peynirli Balık Krakerdir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel Yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Aroma verici, Şeker, Glikoz-Fruktoz şurubu, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Doğal Peynir aroma vericisi, Tuz, Baharat Karışımı (%0,5) [Soğan tozu, Tatlı kırmızı biber], Peynir tozu (%0,5), Un İşlem Maddesi (Sodyum Metabisülfit)
🔎Baharatlı Peynirli Eti Balık Kraker Besin Değerleri
👉Enerji 425,9 kcal
👉Şeker 8,65 gr.
👉Yağ 17,66 gr.
👉Protein 7 gr.
👉Tuz 3,22 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (92 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri