Süt

İçimino Çilekli Süt


Daha önce Meyveli süt adıyla satılan sütleri incelemiştik. Bu sütlerin aynı şimdi inceleyeceğimiz örnekte olduğu gibi bol çilekli gibi gösterilip aslında çileği yok denecek kadar az içerdiğini, şeker ilavesinden hiç bahsedilmeyip aslında ciddi oranda şeker içerdiğini açıklamıştık. Şimdi bu konuyu farklı birkaç detayı daha ele alarak inceleyelim.

İçim markasıyla satılan İçimino Çilekli Sütün ön yüzünde bizi karakterize edilmiş kocaman bir çilek karşılıyor. 200 ml.’lik pipetli kutularda satılan bu sütün içeriğine baktığımızda ise sadece binde 1 oranında Çilek püresi içerdiğini görüyoruz. Bu da yaklaşık 200 ml.’lik tek kutuda sadece 0,2 gr. Çilek demektir. Bu haliyle, ürünün içeriğine baktığımızda Çilek püresi üçüncü sırada yer alsa da oranı “Eser miktar” olarak nitelenebilecek kadar düşük düzeydedir.

Ürünün ilk iki sırada ise Yarım yağlı Pastörize İnek Süt ve İlave şeker içerdiğini görüyoruz. Şimdi farklı birkaç detaya dikkat çekeceğiz. Bu detaylarla ilgili hesaplamaları aynı markanın aynı ambalajdaki sade sütü üzerinden yapacağız. İlk olarak üründeki İlave Şeker oranına bakıyoruz. Ürünün Besin Değerleri tablosunda Şeker oranının paylaşılmadığını görüyoruz. Biz de paylaşılan Karbonhidrat oranı üzerinden bir çıkarım yapıyoruz. Öyle ki, İlave şeker içermeyen 200 ml.’lik Sade sütte 9,2 gr. Karbonhidrat olduğunu biliyoruz. Bu doğal şekerdir. Fakat İçimino’da 200 ml’de tam 19 gr. Karbonhidrat var. İşte aradaki 10 gr.’lık fark bize İlave Şeker oranını vermektedir. Bu da tek kutuda yaklaşık olarak 10 gr. yani 5 tane küp şeker kadar ilave şeker olduğunu gösterir.

Bunun yanısıra üründe İlave vitaminler ve mineral olduğunu görüyoruz. İlginçtir ki, ürüne Kalsiyum ilave edilmiştir. Oysa ki, ürün bir kalsiyum kaynağı olan süt içermektedir. Daha da ilginç olan kısmı şudur ki, ürüne Kalsiyum ilave edilmesine rağmen 200 ml.’deki Kalsiyum oranı 200 ml.’lik Sade sütteki Kalsiyum oranıyla aynıdır. Bu da “İçimino’da kullanılan sütte kalsiyum yok mu?” Sorusunu akıllara getirmektedir.

🔎İçindekiler; Yarım yağlı pastörize süt, Şeker, Çilek Püresi (0,1), Aroma verici, Vitaminler (A,D,E,C, Niasin, B6, Folilk asit, B12, Biotin, Pantotenik asit), Mineral (Kalsiyum)
🔎İçim İçimino Çilekli Süt Besin Değerleri
👉Enerji 125,4 kcal
👉Karbonhidrat 19 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 5,6 gr.
👉A Vitamini 160 mcg.
👉D vitamini 3,4 mcg.
👉E vitamini 3,6 mg.
👉C vitamini 24 mg.
👉Niasin 3,2 mg.
👉B6 vitamini 0,28 mg.
👉Folik asit 50 mcg.
👉B12 vitamini 0,75 mcg.
👉Biotin 7,5 mcg.
👉Pantotenik asit 1,4 mg
👉Kalsiyum 224 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (200 ml.) için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri