Özel Araştırma

Taze diye aldığınız köy ekmeği daha önce pişirilmiş ve dondurulmuş olabilir!


Bu paylaşım 4 Haziran 2018 tarihinde Instagram hesabımızda yayınlanmıştır.

gıda dedektifi

Her şey bir takipçimizin gönderdiği bu ilk görsel ile başladı. Kabak Çekirdekli Köy Ekmeği’nin içeriğine odaklanmışken, Menşei bizi tamamen şaşırttı. Öyle ki, Türkiye’de onlarca noktada satılan bu Köy Ekmeği’nin Menşei: Romanya olarak görülüyordu.

Hemen araştırmaya giriştik. Bu araştırmamız sonucunda Belçikalı bir unlu mamüller firması olan La Lorraine’in Manisa’da 2016 yılında 100 milyon TL yatırım ile bir fabrika açtığını öğrendik. Bu fabrikada ekmekten simite, pideden bagete farklı çeşitte unlu mamüller üretilerek Migros marketlerine satılıyor. Yapılan üretimin en can alıcı kısmı ise, az pişirilmiş ve dondurulmuş ürünler olması. Bazı ürünler ise pişirilerek donduruluyor. Marketlerde bazen sadece çözünerek bazen de çok az süre pişirilerek reyonlara konulan bu ekmekler “Taptaze” olarak satılıyor.

Merter Migros’ta yaptığımız incelemede Ekşi Mayalı Ramazan Pidesi’nin üzerinde “Kısmen Pişirilmiş ve Dondurulmuş” ifadesi dikkat çekiyor. Fakat dikkat çeken bir diğer ifade ise ürünün Son Kullanma Tarihi. Öyle ki, Ramazan Pidesi SKT 05/2019 gözüküyor. Yani bir başka deyişle, bu pide uygun saklama koşullarıyla gelecek yılın Ramazan ayında da reyonlarda Taptaze olarak yerini alabilecektir.

Gıda Endüstrisi’nin geldiği noktaları daha önce çokça sizlere sunmaya çalışmıştık. Burada ise, bildiğimiz geleneksel fırıncılık anlayışından çok uzaklardayız. Taze kavramının anlamını yitirdiği bir ortamda, soframızdaki ekmek, çörek ve böreğin; düşük maliyet, uzun depolama, stok yönetimi, seri üretim, fabrikasyon gibi endüstriyel kavramlar çerçevesinde üretildiğini görüyoruz.

Tabi olayın bir de global boyutu var. Belçikalı La Lorraine firması Türkiye dışında birçok ülkede fabrikalarda üretim yapıyor. Model yine aynı; Kısmen Pişiriliyor ve dondurularak 1 yıl boyunca tüketilmek üzere üretim yerlerine gönderiliyor. Bu haliyle, İstanbul’da gezdiğimiz 5 farklı Migros’ta şu anda Romanya’dan Köy ekmekleri, Çek Cumhuriyeti’nden Kruvasanlar ve Çörekler, Yunanistan’dan Börekler görmeniz mümkün.

Son olarak; ürünlerin içeriklerinde Koruyucu bulunmuyor. Fakat, ürünler kısmen pişirilerek dondurulduğu için satışa hazır hale geldikten en geç 2 gün sonra tüketilmek zorundadır. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri