Özel Açıklama

Bozuk Çilekli Süt videosuna ilişkin Sütaş firması Gıda Dedektifi’ne resmi açıklama yaptı


Birkaç gündür tarafımıza da çokça gönderilen ve internette hızla yayılan bir bozuk çilekli süt videosuna ilişkin olarak firmaya yönlendirdiğimiz sorular sonrasında, Sütaş firması tarafından tarafımıza resmi bir açıklama yapılmıştır. Öncelikle Muzlu, Çilekli veya Kakaolu olarak satılan bu sözde sütlerin tüketimiyle ilgili hesabımızın görüşü ve bakış açısı bellidir. Bu ürünlerde Çilek adı altında binde 1 çilek püresi veya Muz adı altında binde 1 muz tozu bulunduğunu, bu ürünleri tüketirken çocuklarımızın yüksek oranda şeker ve çeşitli katkı maddeleri tükettiğini tekrar bilmenizi isteriz. Bu ürünlerin Çilek ve Muz gibi tat ve kokularının içinde bulunduğu Onbinde veya binde 1 oranındaki içeriklerden alması mümkün olmayacağından, bu ürünlerde Aroma vericiler ile aromalandırıldığını belirtmekte yarar görüyoruz. Bu ve buna benzer ürünleri çocuklarımız için sağlıklı bir süt ürünü alternatifi olarak görmeden önce bu hususlara dikkat edilmesini öneriyoruz.

🔸Bu bağlamda zaten bir fayda taşıdığına inanmadığımız bu ve buna benzer ürünlerle ilgili yapılan paylaşımdaki bozuk süt konusunu hesabımızda gündeme getirmeye gerek görmediğimizi belirtelim. Buna karşılık, gelen talepler ve çokça yazılan yorumlarla ilgili olarak Sütaş firmasına sorduğumuz sorulara karşılık olarak ekte yer alan resmi açıklama tarafımıza gönderilmiştir.
🔸Sütaş firması aşağıda detaylarını bulabileceğiniz resmi açıklamasında ürünün koruyucu folyosundaki deformasyondan bahsediyor, ortaya çıkan durumu “münferit paket problemi” olarak ifade ediyor ve üründe ortaya çıkan bu fiziksel değişimlerin insan sağlığı açısından bir risk oluşturmayacağını belirtiyor. Bunun yanı sıra, açıklamada ilave edilen meyve pürelerinin dipte toplanabildiği belirtiliyor. Açıklamayı genel olarak kamuoyunun yorumlarına bıraksak da, öncelikle dipte toplandığı ileri sürülen bu meyve püresi içeriklerinin ürünün ancak binde 1 veya buna yakın oranda içeriğini oluşturduğunu hatırlatarak, ortaya çıkan fiziksel değişimlerin insan sağlığı açısından bir risk oluşturmayacağı iddiasını ise uzmanların değerlendirmelerine bırakıyoruz.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri