Gündem Özel

Çocuklarımıza kurulan Şeker tuzakları için ilk adımı attık; 9 mağaza hakkında yasal işlem uygulandı!


Son dönemlerde çokça dikkat çektiğimiz Giyim mağazaları ve kitapevlerindeki şeker satışlarıyla ilgili imza kampanyamızla somut mücadelemize başlamıştık. Şu ana kadar 14 bin imzanın toplandığı kampanyamızda bir yandan da tüketici olarak şahsi mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu bağlamda 25.04.2018 tarihinde BİMER kanalıyla yaptığımız şikayet başvurusu geçtiğimiz hafta neticelendi. Bu kapsamda Şeker tebliğine uygun olarak satılan bu ürünlerin, Gıda işletmesi olmayan mağaza ve kitapevlerinde satışının ise ancak Gıda İşletme Kayıt Belgesi olan işletmelerde mümkün olduğu tarafımıza bildirildi. Bu kapsamda Bakanlık tarafından Türkiye genelinde yapılan denetimler sonrasında 8 adet Defacto ve 1 adet Boyner mağazasında İşletme Belgesi olmaksızın bu satışların yapıldığı tespit edilerek hakkında yasal işlem uygulandı.

🔸Bu işin ilk adımıydı. Asıl adımı ise, bu hafta Türkiye’de daha önce benzeri yaşanmamış bir girişim ile atacağız. Bayram öncesinde Ankara’ya bizzat gidecek ve Gıda Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na hazırladığımız dilekçeleri takdim edeceğiz. Bu dilekçelerin ekinde; yaklaşık 600 sayfalık imza listelerini ve tüm Türkiye’den tarafımıza ulaştırılan tespit fotoğraflarını da ekleyecek ve tahminen 750 sayfaya yakın bir dilekçe ekiyle başvuru gerçekleştireceğiz. Bu farkındalıkta katkısı olan başta imza sahiplerine, tespit ettiği bu tuzakları bizlere fotoğraflayan sorumluluk sahibi anne ve babalara, Patreon’dan bizlere maddi destekte bulunan ve yol masraflarımızı karşılayan destekçilerimize ve samimiyetle bizlere destek olan tüm takipçilerimize teşekkür ederiz.

🔸Son söz ise; daha dün araştırıp sorgulamadan bu firmalarda lansmanlara koşan hassas annelere, iyi yaşamcılara, sosyal medya fenomenlerine iki çift sözümüz var. Şu anda içinde bulunduğunuz durum size çekici ve eğlenceli gelebilir, para da kazanıyor olabilirsiniz. Ama bu şeker tuzaklarına düşecek ve şeker bağımlısı haline gelecek çocukların gelecekte karşılaşacağı obezite ve diyabet gibi problemlerde sizlerin de katkınızın olacağını unutmayın. Bugün sadece kendi çocuklarımız değil, bu lansmanlara katılan ailelerin çocukları için de mücadele vermekten onur duyuyoruz. Ankara yolculuğu sürecimizi konaklama yerimiz ve zamanın belirlenmesinin hemen ardından Pazartesi günü sizlere açıklıyor olacağız. #BüyükBirAileyizLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri