Özel Araştırma

Bayramın İlk günü geride kaldı! Peki Ne Yediğinizi Biliyor musunuz?


Bayramın ilk gününü geride bıraktık. İlk gün muhtemelen bayram ziyaretleri ile geçti. Her gittiğiniz ziyarette mutlaka önünüze bir tabak ikram konulmuştur. İlk olarak belki bir Madlen çikolata ya da şekerleme tutulmuş olabilir, kötünün iyisi olarak çikolatayı tercih ettiğinizi tahmin edelim. Bu da tek 2 adet madlen çikolatada yaklaşık 52 kcal enerji aldığınızı gösterir.

🔸Sonrasındaysa, önünüze gelen tabakta 2 dilim baklava ve 1 dilim Su Böreği olduğunu düşünebiliriz. Bu haliyle iki dilim baklavadan yaklaşık 230 kcal ve Su böreğinden 275 kcal enerji aldığını söyleyebiliriz. Sadece tek bir ziyarette yaptığınız bu sıradan tüketimden yaklaşık 550 kcal enerji aldığınızı belirtelim.
🔸Peki bu kalorilere ne oldu? 70 kg.’lık bir birey için konuşmak gerekirse, bu ikramları tüketen bir bireyin aldığı bu enerjinin tamamını yakabilmesi için 1 saat boyunca koşması gerekiyor. Başka bir seçenek olarak, aldığınız bu kaloriyi televizyon karşısında uzanarak ancak 8 saat gibi bir sürede yakabiliyorsunuz. Tabi vücudumuzun böyle bir süre boyunca bu enerjiyi karbonhidrat olarak depolaması mümkün değil. Bu tüketim birkaç saat içinde yakılmadığı takdirde vücutta depolanıyor. Yani yağa dönüşüyor. Bu arada bir bayram ziyaretinde ortalama yarım saat oturduğunuz düşünülürse ve günde 3 ila 5 ziyaret yaptığınız kabulüyle ortaya çıkan tabloyu siz değerlendirebilirsiniz. Bu arada, su, maden suyu ve şekersiz çayın kalorisinin sıfır olduğunu hatırlatalım. #İyiBayramlar

🔎Fıstıklı Baklava Besin Değerleri
👉Enerji 116 kcal
👉Karbonhidrat 15,8 gr.
👉Yağ 4,78 gr.
👉Protein 1,3 gr.
👉Lif 0,44 gr.
📌Not: Besin Değeri tek baklava (~40 gr.) için verilmiştir.
🔎Su Böreği Besin Değerleri
👉Enerji 275 kcal
👉Karbonhidrat 30 gr.
👉Yağ 13,2 gr.
👉Protein 8,6 gr.
👉Lif 1,76 gr.
📌Not: Besin Değerleri ortalama bir dilim (~120 gr.) ürün için verilmiştir.
🔎Madlen Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 26,4 kcal
👉Karbonhidrat 2,78 gr.
👉Yağ 1,8 gr.
👉Protein 0,3 gr.
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri 1 adet (~5 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri