Gündem Özel

Ülker Çubuk Kraker’in içeriğinde değişiklik yapıldı.


Aylar önce yaptığımız Çubuk Krakerler incelemesi dahilinde Ülker marka Çubuk Kraker’i de incelemiştik. Bu incelememiz sonucunda Ülker Çubuk Kraker’in piyasadaki en sade içerikli krakerlerden biri olduğunu görmüştük. Kimi markalar Çubuk Kraker’lere İlave Şeker, Soya Lesitini ve Dekstroz vb. katkılar eklerken Ülker Çubuk Kraker’de bunların hiçbirinin olmadığını sizlere incelememizde anlatmıştık.

🔸Web sitemizdeki bu incelemeyi gören alerjen çocuk annesi bir takipçimiz bize çok önemli bir detay hakkında bilgi verdi. Bir süredir Ülker marka Çubuk Kraker’i tüketen çocuğunun kısa zaman önce alerjik reaksiyonlarının arttığını ve sebebini ararken bunun Ülker Çubuk Kraker’deki Soya Lesitini olduğunu farkettiğini söyledi. Ve ardından da ekledi; “Ülker Çubuk Kraker Soya Lesitini içermediğinden tüketebiliyorduk fakat gördük ki içeriği değişmiş.”
🔸Bunun üzerine biz de hemen Ülker Çubuk Kraker paylaşımımıza gerekli uyarıyı ekledik ve yeni paketleri incelemeye gittik. Ürünün 6 ay önce yaptığımız incelemede gördüğümüz ürünlerden farklı olduğunu teyit ettik. İncelediğimiz ilk üründe beş temel bileşen görünüyordu, Un, yağ, tuz, kabartıcı ve asitliği düzenleyici. Yeni incelediğimiz üründe ise buna Emülgatörler başlığında Soya Lesitini ve Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin mono ve diasetil tartarik asit esterleri eklendiğini gördük. Her iki bileşenin de soya kaynaklı olduğunu söyleyelim.
🔸Bu haliyle, Ülker Çubuk Kraker’e eklenen Soya kaynaklı bu katkılar sonrasında sade bir içeriğe sahip olduğunu belirtmek zor olacaktır. Öyle ki, ürünlerin tüketici talepleri doğrultusunda daha da sadeleşmesi beklenirken, firmalar ürünlerden katkı maddeleri ve koruyucuları çıkartma gayretindeyken, özellikle alerjen özellikteki katkı maddelerinin arttırılması pek beklenen bir durum değildir. Bu arada ürünün ilk hali ve son halinde Bitkisel yağ olarak; Palm yağı içerdiğini de belirtelim. #NeYediğiniziBilin


🔎İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm), Tuz (%3,5), Asitlik düzenleyici (Sodyum Hidroksit), Emülgatörler (Soya Lesitini, Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin mono ve diasetil tartarik asit esterleri), Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat)Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri