Özel Duyuru

Şeker tuzaklarına karşı başlattığımız imza kampanyasında 60 bin imzaya yaklaştık!


Temel olarak gıda satışı yapılmayan çeşitli mağazalarda çocukları hedef alan mısır şurubu içeren şeker ve abur cubur ürünlerinin satışını kısıtlamak üzere Change.org üzerinden başlattığımız imza kampanyamızda 60 bin imzaya yaklaştık!

🔸Bayram öncesinde 15 bin imzaya ulaşan kampanyamıza ilişkin, toplanan imzaları dilekçe ekine ekleyerek sizlere verdiğimiz söz üzerine Ankara’ya giderek bizzat resmi başvuru yaptık. Bizim bu gayretimize karşılık olarak change.org tarafından email ile yüzbinlerce üyeye duyurulan kampanyamızda, sizlerin ve hassasiyet gösteren binlerce kişinin desteğiyle son bir haftada 50 bin yeni imza toplamayı başardık! İmzalarınızla büyüyen kampanyamız ile ilgili olarak detaylı gerekçelerimiz ve yasal dayanaklarımızla yaptığımız başvuruların tam metinlerini sizlerle paylaşıyoruz.
🔸Bu süreçte sizlerden gelen ve gelmeye devam eden tespit fotoğraflarınızın birçoğunu da dilekçemiz ekinde ilgili bakanlıklara ilettiğimizi belirtelim. Bu fotoğraflarda da açıkça görülmektedir ki; başta Jelly Bean olarak bilinen ve yüksek oranda Mısır şurubu içeren yumuşak şekerlemeler olmak üzere satılan abur cuburlar Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuk mağazaları, giyim mağazaları ve kitap evlerinde tarafınızca fotoğraflanmıştır.
Burada dikkat çekilmek istenen en önemli detay ise; bu ürünlerin satışı ya da mevzuatlara göre satışının yasallığı değildir.
🔸Burada vurgulamak istediğimiz şey, temel amacı gıda satışı olmayan bu mağazalarda – özellikle çocukları hedef alarak – alınan yasal izinlerle “Gıda satışı” adı altında Gıda İşletme Kayıt Belgesi alınarak sadece bu ve buna benzer abur cuburların satılmasıdır. Burada amaç nettir. Bu mağazaların büyük çoğunluğunda İçme suyu dahi satılmazken, giyim mağazalarında çocuk ayakkabılarının, çocuk kıyafetlerinin veya oyuncakların hemen yanında Jelibonlar sergilenmektedir. Kitapevlerinde kasa önlerinde çocukların kolaylıkla erişebileceği boyuttaki standlarda bakkal dükkanını aratmayacak çeşitlilikte abur cuburlar sergilenmektedir. Çocuk mağazalarında yine kasa önlerinde ve oyuncakların yanlarında çocukların kolaylıkla erişebileceği standlarda jelibonlar başta olmak üzere abur cuburlar sergilenmektedir. Tekrar vurgulayalım ki;
👉Bu bir çocuk istismarıdır.
👉Bu bir tuzaktır.
👉Bu sağlıklı beslenmeye karşı bir savaştır.
👉Bu çocukların temiz duygularının kirletilmesidir.
👉Bu kural tanımazlıktır,
👉Bu Sağlık Bakanlığı raporlarına ve yasaklanan reklam kampanyalarına karşı bir meydan okumadır.
👉Bu, paramızla her yere gireriz, çocuklarınızı hiç ummadığınız anda yakalarız demektir.
👉Bu açıkça tacizdir.

🔸Bu kapsamda ilk başvurumuzu Sağlık Bakanlığı’na yaptık. Verdiğimiz dört sayfalık dilekçede; “Bu kapsamda şahsım ve 15 bin imza sahibi vatandaşlar adına yukarıda bakanlığınızın çalışmaları ve sayın bakanın demeçleriyle vurgulamaya çalıştığımız etkilere sahip bu ürünlerin gıda dışı faaliyet gösteren işletmelerde satışıyla ilgili düzenlemenin yapılması kamu sağlığı açısından önem arz etmektedir. Genel olarak talebimiz ve isteğimiz; bilimsel çalışmalar ve raporlarla sağlığa zararları kanıtlanmış, devlet politikası kapsamında reklamları yasaklanmış ve Çocukluk Çağı Obezitesinin tüm sebeplerini içinde barındıran bu ürünlerin  gıda ile ilgisi olmayan  bu mağazalardan ivedilikle çıkarılması yönündedir.” ifadeleriyle söz konusu uygulamanın kısıtlanması için gerekçelerimizi ve yasal dayanaklarımızı belirttik.

🔸Sağlık Bakanlığı’nın ardından söz konusu talebimizi ilgili firmalara Gıda İşletme Kayıt Belgesi temin ederek bu satışların yasal altyapısını onaylayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ilettik. Dilekçemizde benzer gerekçe ve dayanakların yanı sıra, halen bu satışlara devam eden ve İşletme kayıt belgesi olup olmadığı sorgulanması gereken firmaları da; “Bu ürünlerin satışını yapabilmek adına alınması gereken İşletme Kayıt Belgesi’nin bazı giyim mağazaları tarafından alınmadığı yaptığımız başvuru neticesinde bakanlığınıza bağlı müdürlükler tarafından tespit edilmiş ve Boyner’e ait 1 adet mağazada, Defacto’ya ait 8 adet mağazada bu çerçevede yasal işlem uygulanmıştır. Söz konusu ürün satışları adı geçen bu giyim mağazalarının yanı sıra aşağıda liste halinde tespit ettiğimiz işletmelerde de devam etmektedir;

  • Civil Çocuk Giyim Mağazası
  • Armağan Oyuncak Mağazası
  • Toyzz Shop Oyuncak Mağazası
  • Nezih Kitapevi
  • D&R Kitapevi
  • T ve K Kitapevi” ifadeleriyle belirttik.

🔸Dilekçemizi son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na ilettik. Benzer gerekçe ve dayanaklarla dört sayfadan ibaret dilekçemizde; Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe koyduğu Kantinlerin denetlenmesine ilişkin genelgeye atıfta bulunarak; “Bunlara ek olarak, 10.03.2016 tarihinde Bakanlığınız nezdinde yayınlanan “Okul Kantinlerinde satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen yönünden Denetlenmesi” konulu Genelge’de Çocukluk Çağındaki beslenme süreci ve gıda dışı faaliyet gösteren işletmelerde kısıtlanmasını talep ettiğimiz ürünler ile ilgili çok önemli ifadeler yer almaktadır.” ifadeleriyle satışının kısıtlanmasını talep ettiğimiz ürünlerin İlk ve Ortaöğretim düzeyindeki okul kantinlerinde satışının yasak olduğunun altını çizdik.

👉Gerçekleştirdiğimiz bu mücadele kapsamında sizlerin binlerce imza, onbinlerce yorum ve beğeni ile verdiğiniz desteği arkamızda hissediyoruz. Bilinçli bir tüketici ve çocuklarını sağlıkla büyütmeye gayret eden ebevenyler olarak bu süreçte olumlu sonuç alana dek mücadelemizin süreceğini tekrar hatırlatalım. Bu bağlamda, sizler de henüz imzalamadıysanız, www.change.org/cocuklaricinimzaliyorum adresi üzerinden imza kampanyamıza katılabilir ve Şeker tuzaklarına “Dur!” deme yolunda bizlere katkı sağlayabilirsiniz. #BüyükBirAileyizLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri