Çikolata ve Gofret

Starbucks Sütlü Çikolata


Dün Instagram ve Facebook hesabımız üzerinden yayınladığımız “Starbucks ürünlerini incelememizi ister misiniz?” anketine 32 bine yakın takipçimiz katıldı. Ankette %86 gibi yüksek bir çoğunluk “Evet” yanıtını verdi. Şimdi 27.354 kişinin Evet oyu kullandığı bu anketimiz sonrasında Starbucks mağazalarında karşınıza çıkan ürünleri incelemeye başlıyoruz.

🔸Genellikle kasada görebileceğiniz bir ürün olan Starbucks Milk Chocolate – adından da anlaşılacağı üzere – Starbucks markasıyla satışta olan bir Sütlü Çikolatadır. Ürünün ambalajına baktığımızda Menşei: Almanya olduğunu ve ürünün ithal bir ürün olduğunu görüyoruz. İthalatçı firma olarak Starbucks Türkiye adına Shaya Kahve San. ve Tic. A.Ş. görülüyor.
🔸Gelelim ürüne; ilk olarak ürünün İçerik kısmında her detayın açık olarak tüketiciyle paylaşıldığını görüyoruz. Bunlardan sadece Şeker oranı açıkça belirtilmemiş fakat ona da Besin Değerleri tablosundan ulaşabiliyoruz. Bu haliyle, ürünün tek pakette 15,5 gr. İlave Şeker içerdiğini anlıyoruz. Bu da 30 gr.’lık tek bir paketin yaklaşık 7 tane küp şeker içerdiğini gösteriyor. Üründeki Lif oranı ise tek pakette sadece 0,57 gr.’dır. Bu da bu üründen alınan şekerin kana hızla karışacağının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.
🔸Ürünün içeriğine baktığımızda Kakao kuru maddesinin %33 olduğunu görüyoruz. Bu ifade bize şunu gösteriyor ki, bu üründe Kakao yağı ve Kakao kitlesi gibi kakao maddelerinin toplam oranı 100 gr.’da 33 gr.’dır. Bu haliyle, içerikteki yüzde bilgilerinden bunun %23 oranında Kakao yağı ve %10 oranında Kakao kitlesinden ibaret olduğunu anlıyoruz.
Gelelim Sütlü Çikolata ürünündeki Süt içeriklerine. Üründe %16 oranında Krema tozu bulunuyor. Ürün bunun yanı sıra %5 oranında Süt tozu ve %3 oranında da Peynir altı suyu tozu içeriyor. Bu haliyle, üründeki Krema içeriğinin Doymuş yağ oranına, Peynir altı suyu tozu içeriğinin ise Protein oranına direk olarak etkisi olduğunu belirtelim. Ürünün 30 gr.’lık tek paketinde 10,95 gr. Yağ olduğunu, bunun 6,9 gr.’nın Doymuş yağ olduğunu söyleyelim. Üründeki tek yağ kaynağı ise Kakao yağı ve kısmen süt tozudur. Tek paket üründeki Protein oranı ise 1,86 gr.’dır.
🔸Ürünün içeriğinde Emülgatör ve Aroma verici olduğunu belirtelim. Emülgatör olarak Ayçiçek Lesitini tercih edilmiş olan ürünün Aroma vericisi ise Vanilyadır. Bu da ürünün kalitesini ve fiyatını direk olarak etkileyen faktörlerinden başında gelmektedir.
🔋#NeredenBuEnerji Son olarak; bu ürünün 30 gr.’lık tek paketinde 170 kcal gibi yüksek bir kalori olduğunu belirtelim. Bu kalorinin;
👉98,5 kcal yani %58’i Yağdan,
👉63,2 kcal yani %37’si Karbonhidrattan,
👉7,4 kcal yani %4’ü ise Proteinden gelmektedir.


🔎İçindekiler; Şeker, Kakao yağı (%23), Krema tozu (%16), Kakao kitlesi (%10), Süt tozu (%5), Peynir altı suyu tozu (%3), Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Vanilya
💉Alerjen Uyarı; Soya, Kabuklu yemiş ve Gluten içerebilir.
🔎Starbucks Milk Chocolate Besin Değerleri
👉Enerji 170 kcal
👉Şeker 15,54 gr.
👉Yağ 10,95 gr.
👉Protein 1,86 gr.
👉Lif 0,57 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (30 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri