Özel Araştırma

Yaptığımız bir Gıda Şikayeti’nin İbretlik Öyküsü


Yaklaşık 1 aylık süreçte sizlerden fotoğraf ve adres bilgileriyle gelen 30’a yakın Gıda Şikayeti’ni Alo 174 hattı üzerinden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili denetim birimlerine ilettik. Bu şikayetlerle ilgili dönüşler gecikmeli de olsa tarafımıza yapılıyor ve konuyla ilgili detaylı derlemeyi web sitemiz üzerinden sizlere sunmak üzere hazırlıyoruz. Fakat bu akşam sizlerle ibretlik bir Gıda Şikayeti sürecini paylaşmak istiyoruz.

🔸Bir takipçimiz tarafından kapı önünde uzun süredir bekleyen ayranlar fotoğraflanarak tarafımıza iletilmiştir. 01.06.2018 Cuma günü saat 10:00 sularında tarafımıza ulaşan bu şikayet, 5996 sayılı yasanın ihlali kapsamında değerlendirilerek saat 10:18’de Alo 174 hattına iletilmiştir. Alo174 hattı kısa bir süre sonra tarafımıza dönüş yaparak şikayetimize bir takip numarası verildiğini iletmiştir.
🔸Söz konusu şikayetimize dönüş 12 gün sonra olmuştur. 13.06.2018 günü saat 12:08’de Alo174 hattından tarafımıza gelen mesajda; “Şikayete konu işletmeye, Müdürlüğümüz Kontrol Görevlilerince 12.06.2018 tarihinde denetim düzenlenmiştir. İşletmede 5996 sayılı kanun kapsamınca yapılan denetimde, şikayete konu olan ayranların kapı önünde olmadığı, buzdolabında muhafaza edildiği tespit edilmiştir. İşletme yetkilisine, ayran ürününün taşınmasında soğuk zincirin korunması ve ayranın soğukta muhafazası konusunda gerekli bilgilendirme yapılmıştır.” ifadelerine yer verilmiştir.

🔸Kapı önünde yaklaşık 23 derece sıcaklıkta bekleyen ayranlara ilişkin yaptığımız şikayeti 12 gün sonra değerlendirerek, “Ayranlar kapı önünde değildir” şeklinde cevap vermek yaptığımız bu şikayetin sonuçsuz kaldığını göstermektedir. Tarih, saat ve adres vererek açıkça fotoğraflanan bu durumun tespiti için haftalar sonra işletmeye giderek resmi denetim yapılması ve sonucunda “Ayranlar buzdolabında muhafaza edilmektedir.” cevabı verilmesi burada karşılıklı yapılan emeği boşa çıkarmaktadır. Tüm bu emeğe karşılık olarak; yapılan bilgilendirmenin bundan sonraki süreci olumlu etkilemesini temenni ediyoruz. Şikayete konu ayranlar ise, saatlerce güneşte kaldıktan sonra muhtemelen ilgili işletmenin müşterileri tarafından tüketilmiştir. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri