Bal ve Arı Ürünleri

Destan Süzme Bal


Daha önce yaptığımız paylaşımlarda yurtdışında satılan yabancı menşeili bazı ürünlerin Türkiye’deki versiyonlarıyla farklılıklarını dile getirmiştik. Fakat bu paylaşımdaki durum ile ilk kez karşılaştık diyebiliriz. Görseldeki ürün, bir takipçimiz tarafından Almanya’daki bir Türk marketinden alınmıştır. Destan marka bu “Süzme Bal” ambalajına ilk bakışta bir problem yok diye düşünseniz de, detaylara baktığınızda farklı bir durum ortaya çıkıyor.

🔸Yaptığımız araştırma sonrasında bu ürünün aslında Almanya Mannheim’da kurulmuş bir Türk şirketi tarafından üretildiğini anlıyoruz. Almanya’da genellikle Türk marketlerinde bulunan bu ürün; ambalajda yazdığı gibi aslında bir Süzme Bal değil. Bu haliyle, Türkçe ambalaj bilgisinde tüketiciyi tamamıyla yanlış yönlendiren bir durum söz konusudur.
🔸Öyle ki, ürünün yabancı dildeki “Syrup with Honey” ve “Sirup mit Honig” açıklamalarından da anlıyoruz ki, “Süzme Bal” yazılan bu ürün aslında Bal içeren bir Şuruptur. Ambalajın arkasına baktığımızda ise tam olarak ne demek istediğimiz görülüyor; Üründeki bal oranı min. %10 olup, kalan %90’a yakın kısım ise Glikoz-Fruktoz şurubu yani Mısır şurubudur. Başka bir deyişle, 350 gr.’lık bu üründe yaklaşık 35 gr. Bal bulunurken, ürünün geri kalan yaklaşık 315 gr.’lık kısmı Mısır şurubundan ibarettir. Yani bu ürün bir mısır şurubu olup, içeriğine kısmen Bal eklenmiştir.
🔸Ürünün “Sofralarınıza Bereket” ve “Only Halal Foods” yani “Sadece Helal Gıdalar” sloganlarıyla satıldığını hatırlatarak birkaç hususa dikkat çekelim; Takipçimiz ürünün fiyatının piyasadaki gerçek ballarla neredeyse aynı olduğunu belirtti. Gerçek bal ile karşılaştırıldığında, ürünün akışkanlığının bala çok benzediğini, renginin ise diğer ballara göre daha açık renkte olduğunu söyledi. Ürünün tadının da kesinlikle bal tadı vermediğini, daha yavan olduğunu belirtti. Bu haliyle, bu üründeki Türkçe beyanın Alman yetkili mercilerinden nasıl kabul gördüğü de ayrı bir soru işaretidir. Öyle ki, bu beyanda açıkça bir hata ve yanlışlık söz konusudur. #NeYediğiniziBilin #WissenWasDuEssen

🔎İçindekiler; Glikoz-Fruktoz şurubu, Bal (min. %10)
🔎Destan Süzme Bal Besin Değerleri
👉Enerji 320 kcal
👉Karbonhidrat 80 gr.
👉Yağ 0,1 gr.
👉Protein 0,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri