Gazlı İçecek

Üzerinde “Serinleten canlandıran tat” yazıyordu ama… Az önce ne içtiniz siz?


Az önce markette gördüğümüz ürünün içeriğinde şunlar yazılıydı;
Su,
Karbondioksit,
Amonyum Sülfit Karamel,
Kahve Ekstraktı (%0,1)
Fosforik asit,
Potasyum Sorbat,
Sodyum Benzoat,
Aspartam,
Asesülfam Potasyum,
Aroma vericiler,
Kafein,
Dimetil Polisiloksan.

Bu bileşenlerin bulunduğu ambalajın ön yüzünde; “Serinleten canlandıran tat”, “Brezilya kahvesiyle” ve “+Coffee” ifadeleri yer alıyor. Üründe binde 1 oranında Brezilya Kahvesi bulunuyor. Yani kahve brezilyadan gelene kadar yerinde yeller esmiş diyebiliriz. Fakat ürünün temel sorunu elbette bu değil. Coca Cola’nın yenilenen ürünü Coca Coca +Coffee birçok tartışmalı katkı maddesini de içeriyor.

Ürünün içeriğinde Renklendirici olarak Karamel ifadesini görüyoruz. Bu ifadenin karşılığı net olarak belirtilmiyor olsa da; 150d yani Amonyum Sülfit Karamel olma ihtimali yüksektir. Bu bileşenin kanser ile ilişkilendirildiği kaynaklar mevcuttur – ki bir kısmını geçmiş paylaşımlarda farklı ürünler özelinde yayınlamıştık. Üründe ayrıca Fosforik asit, Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat gibi çok tartışmalı katkı maddeleri de yer alıyor. Bu katkı maddelerinin de vücuda yarardan çok zarar getireceği yine aşikardır.

Aynı zamanda “Şekersiz” ifadesiyle satılan üründe en çok tartışılan iki tatlandırıcı; Aspartam ve Asesülfam Potasyum bulunuyor. Bu haliyle ürün yüksek oranda tat veren bu yapay tatlandırıcılara sahip olup, aynı zamanda kalorisi düşük olarak satılıyor. Ürün elbette tadını sadece bu yapay tatlandırıcılara borçlu değil. Üründe ayrıca yapay aroma vericiler de yer alıyor. Fakat tam olarak içeriği ve detaylarını bilmiyoruz. Son sırada; gelelim üründeki Dimetil Polisiloksan maddesine yani teknik ismiyle; PDMS’ye. Bu madde genel itibariyle yüzey temizleyicilerinde “Yüzey aktif maddesi” olarak da bilinen bir silikon türevidir. Yani üründe son olarak; pek de tüketmek istemeyeceğinizi düşündüğümüz silikon bulunduğunu söyleyelim.

Bu haliyle hiçbir besin değeri içermeyen ve kalorisi de bulunmayan – yani vücuda enerji de vermeyen – bu üründe sağlığa yararlı ya da günlük beslenmenizde yeri olan hiçbir bileşen bulunmuyor. Ürün vücudumuzdan attığımız karbondioksitten silikona, koruyucudan fosforik aside kadar birçok zararlı katkı maddesi içeriyor. Fakat yine aynı ürün ambalajında “Serinleten canlandıran tat” ifadeleriyle pazarlanabiliyor, satılabiliyor. Gıda endüstrisi illüzyonlarıyla resmen tüketiciyle dalga geçiyor. Bunun farkında olmadan milyonlarca genç, bu içecekleri tüketiyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Karbondioksit, Renklendirici (Karamel), Kahve Ekstraktı (%0,1), Asitliği Düzenleyici (Fosforik asit), Koruyucular (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat), Tatlandırıcılar (Aspartam, Asesülfam-K), Aroma vericiler, Kafein (maks. 0,15 g/l), Köpüklenmeyi Önleyici (Dimetil Polisiloksan)
🔎Coca Cola +Coffee Besin Değerleri
👉Enerji 1,5 kcal
👉Karbonhidrat Yoktur
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (250 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri