Özel Açıklama

Burgu Peynirleri hakkında toplatılma kararına ilişkin Muratbey firması Gıda Dedektifi’ne açıklama yaptı.


Dün onlarca kişi tarafından DM kutumuza gönderilen Muratbey Burgu Peyniriyle ilgili iddialar ve sosyal medyada dolaşmakta olan 25.06.2018 tarih ve E.1880567 sayılı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü iç yazışmasıyla ilgili firma ile iletişime geçtik.

🔸Sosyal medyaya sızmış olan ve Uşak İl Müdürlüğü tarafından 39 ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne gönderilen ilgili yazışmada; Son Tüketim Tarihi 29.06.2018 olan ve Parti no:0103/2 olan Muratbey Burgu Peynir ürününden alınan numune ve analizi sonucunda peynirde “Natamisin” maddesi tespit edildiği ve bu durumun Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’ne uygun olmadığı bildirilmektedir. Firmaya 5996 sayılı kanun kapsamında idari yaptırım kararı uygulandığı ve toplatma için verilen sürenin dolduğu bildirilmektedir. Yazıda buna ilave olarak; Parti no ve S.T.T. tarihi belirtilen söz konusu ürüne rastlanması halinde 5996 sayılı kanun kapsamında gereği işlemlerin yapılması hususu rica edilmektedir.
🔸Bu yazıyla ilgili olarak Muratbey firması tarafından tarafımıza gönderilen yazıda; “Haziran 2018’de Resmi Gazetede yayınlanan Türk Gıda Kodeksi’nin 8. Maddesinde Natamisin maddesinin yarı yumuşak peynirlerin yüzey uygulamalarında kullanılabileceği açıkça belirtilmektedir.” denilmektedir. Buna ilave olarak; “Buna rağmen Muratbey peynirleri olarak Burgu peynirlerinin üretiminde sadece üretim tesisindeki ortam sterilizasyonunda Natamisin maddesinin kullanımını gerçekleştiriyoruz” ifadeleri yer almaktadır. Firma bunun yanı sıra; “Türk Gıda Kodeksi’ne göre uygun görüldüğü ve dünyanın pek çok ülkesinde izin verildiği halde ürünlerimizin içeriğinde Natamisin maddesi kullanılmamaktadır.” ifadeleriyle analiz sonuçlarında tespit edilen maddenin ürünlerinde olmadığını iddia etmektedir.
🔸Firma tarafından Gıda Dedektifi’ne yapılan açıklamanın tamamını aşağıda görsel halinde bulabilirsiniz. Bu kapsamda firmanın söz konusu ürünün toplatılma kararıyla ilgili bu paylaşımları bir karalama kampanyası olarak nitelemesine rağmen ürünlerin toplatılması kararının doğruluğu teyit ettiğini anlıyoruz. Burada vurgulanmak istenen durumun, Gıda Tarım Bakanlığı’nın bir iç yazışmasının sosyal medya üzerinden yayılması konusu olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda söz konusu maddenin Natamisin içerdiğini, bu maddenin Türk Gıda Kodeksi’nin ilgili maddesinde; “Sadece kesilmemiş/dilimlenmemiş sert, yarı-sert ve yarı-yumuşak peynirlerin yüzey uygulamaları” kapsamında izin verildiğini anlıyoruz. Fakat firma ürünlerin içeriğinde bu maddeyi kullanmadığını, üretim ortamının sterilizasyonunda bu maddeyi kullandığını belirtmektedir. Fakat görüştüğümüz uzmanlar tarafından ise bu maddenin ortam sterilizasyonunda kullanılmayacak bir madde olduğu belirtilmektedir.

🔸Bu bağlamda, söz konusu iddiaların belirli bir S.T.T. ve parti no’ya sahip ürün için doğru olduğu fakat firma tarafından bu yazışmanın sosyal medyada yayılmasının hukuken doğru olmadığı ve karalama kampanyası olarak nitelendirildiği anlaşılmaktadır. Bunun yansıra, yazışmada belirtilen toplatılma kararı firma tarafından yalanlanmazken, bu karara dayanak olan Natamisin maddesinin ürünlerde kullanıldığı kabul edilmemekte ve ortam sterilizasyonunda kullanıldığı belirtilmektedir. #NeYediğiniziBilin

 

📌Bu paylaşımımızın sonuna geldiniz fakat dilediğiniz marka, ürün ya da içerik bileşenini yazarak dilediğiniz ürünü veritabanımızda aratabilirsiniz.
[search-in-place-form]Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri