Özel Açıklama

Toplatılma kararı çıkartılan Burgu peynirler ile ilgili Önemli Açıklama


Bugün Muratbey marka Burgu Peynir ile ilgili Toplatılma kararına ilişkin sizlerden gelen yüzlerce mesaj aldık. Konuyla ilgili firmanın tarafımıza gönderdiği cevap yazısını web sitemizden bulabilirsiniz.

🔸Öncelikle söz konusu ürünün S.T.T. 29.06.2018 olan 0103/2 parti no’ya sahip ürün olduğunu vurgulamak gerekiyor. Yani mevzuata aykırı içerik tespit edilen Burgu Peynir sadece bu Son Tüketim Tarihine sahip belirtilen parti no ile üretilmiş üründür. Firmanın bize gönderdiği Analiz raporlarından sonraki parti üretimlerinde mevzuata aykırı bir içerik olmadığı görülmektedir. Bunun yanı sıra, sosyal medyada dolaşan yazışmanın 39 farklı ilçenin İlçe Müdürlüğü’ne gönderildiği anlaşılmaktadır. Bu da ürünün tüm Türkiye’ye değil, 39 farklı ilçenin bulunduğu marketlere sevk edildiğini göstermektedir.
🔸Burada önemli bir hususa dikkat çekmek istiyoruz; Firma açıklamasında söz konusu maddenin ürünlerinde olduğunu reddetmiyor fakat bu süreci bu kadar uzatan ve bu yazıyı ürünün son kullanma tarihine sadece günler kala toplatılma kararı çıkartılmasına sebep olan da; firmanın analiz sonuçlarına yaptığı itirazlardır. İtirazlar sonucu bu süreç uzamış ve ürünün Son Tüketim Tarihine sadece günler kala toplatılma kararı ilgili ilçe müdürlüklerine tebliğ edilmiştir. Yani kısaca, tüketiciler toplatılma kararı çıkartılan bu ürünleri çoktan tüketmiştir. Bugün markete gidip baktığımızda Son Tüketim Tarihi 01.09.2018 olan ürünlerin raflarda olduğunu görüyoruz. Yani bundan yaklaşık 2 ila 3 ay önce toplatılma kararı alınan bu ürünler raflardaydı ve çoktan satıldı.
🔸Daha önce lokanta önünde bekleyen ayranlara 15 gün sonra gidip, “Kapıda bekletilen ayranlara rastlanmadı” cevabını veren bakanlık denetiminden bahsetmiştik. O ayranlar maalesef aynı gün veya aynı saatte gidilip tespit edilememişti ve birileri bu ayranları tüketmişti. Burada da üretimden yaklaşık 1 ay sonra yapılan bir analiz ve analiz sonucunda 2 aya yakın süre devam eden itiraz süreçleri sonucunda biz tüketiciler tarafından tüketilen peynirlerden bahsediyoruz.

🔸Tüm bu süreçler şunu gösteriyor ki, bakanlığın tüm çabalarının yanı sıra önce firmalar tüketiciye karşı hassasiyet göstermelilerdir. Analizler sonucunda ortaya çıkan belgelere itiraz ederek ürün toplatılma süreçlerini geciktirmemeliler. Hataları varsa bunları iş işten geçmeden kabul etmeliler. Dağıtımlarını zamanında ve usulüne uygun yapmalılar. Saatlerce güneş ışığında ve yüksek sıcaklıkta bekleyen ayranların tüketicinin sofrasına konulmasına göz yummamalılar. İlla birilerinin hayatını kaybetmesi veya sağlığının bozulması gerekmiyor. Herkes sorumluluk sahibi olmalı ve tüketiciye saygı göstermelidir. Sonuç olarak firmalar bu ihmaller karşısında para cezaları ödeyebiliyorlar. Fakat bilinmelidir ki, tüketici bu ve buna benzer ihmallerin bedelini sağlığıyla ödemektedir. #NeYediğiniziBilin

📌Bu paylaşımımızın sonuna geldiniz fakat dilediğiniz marka, ürün ya da içerik bileşenini yazarak dilediğiniz ürünü veritabanımızda aratabilirsiniz.
[search-in-place-form]Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri