Aslında Kaç Gram

#AslındaKaçGram Karpuz


Uzun zamandır yayınlamadığımız #AslındaKaçGram paylaşımlarımıza yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan Karpuz ile devam ediyoruz. Karpuz, özellikle içerdiği yüksek su oranıyla yaz aylarında sofralarımızdan eksik etmediğimiz bir meyvedir. İçeriğinin %92’ye yakını su olan Karpuzda Şeker olarak Glikoz ve Fruktoz bulunmaktadır.

🔸Karpuzun 100 gr.’da 3,12 gr. Glikoz ve 4,15 gr. Fruktoz içerdiğini söyleyebiliriz. Yani, Karpuzdaki şekerin %60’ı Fruktoz, %40’ı Glikozdan ibarettir. Bu haliyle, karpuzun porsiyonunu doğru ayarlayamaz ve yüksek oranda tüketirseniz vücudunuza giren Fruktoz oranı da aynı nispette artacaktır.
⚖#AslındaKaçGram Ortalama bir dilim karpuz 130 gr.’dır. Bu da tek bir dilim karpuzda yaklaşık 44 kcal enerji olduğunu gösterir. 130 gr.’lık bir dilim karpuz tükettiğinizde 118 grama yakın su tüketmiş olursunuz. Bu da yaklaşık yarım bardak suya denktir. Bunun yanı sıra, tek bir dilim karpuzda 10 gr. Şeker tüketmiş olursunuz. Bu şekerin 4,05 gramı Glikoz iken, 5,85 gramı Fruktoz’dur. Başka bir deyişle tek bir dilim karpuzda – doğal şeker olarak – yaklaşık 5 küp şeker kadar şeker bulunmaktadır.
🔸Karpuzun bu yüksek şeker içeriğinin yanısıra lif oranı çok düşüktür. 130 gr.’lık tek dilim karpuzda bulunan 10 gram şeker karşılığında lif oranı sadece 0,8 gr.’dır. Bu da karpuzdan alınan şekerin vücuda çok hızlı karıştığını göstermektedir. Bu da karpuz yüksek oranda karpuz tüketiminde kan şekeri dengesinin hızla bozulabileceğini ve karpuz tüketimi sonrasında kısa süre sonra acıkma hissi yaşayabileceğimizi gösterir. Bunun yanısıra Karpuzun içerdiği yüksek su sebebiyle şişkinlik ve doygunluk hissi yaşarız. Karpuzda yüksek su ve şeker içeriğinin yanı sıra, düşük düzeyde de olsa Protein ve Yağ ile Fosfor, Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum ve C vitamini gibi vitamin ve minerallerin olduğunu da belirtelim. #NeYediğiniziBilin

Karpuz-AslındaKaçGram.jpg🔎Karpuz Besin Değerleri
👉Enerji 44,2 kcal
👉Su 118,6 gr.
👉Glikoz 4,05 gr.
👉Fruktoz 5,86 gr.
👉Yağ 0,3 gr.
👉Protein 0,2 gr.
👉Lif 0,8 gr.
👉Fosfor 16,9 mg.
👉Kalsiyum 14,3 mg.
👉Magnezyum 16,9 mg.
👉Potasyum 175,5 mg.
👉C vitamini 12,8 mg.
📌Not: Besin Değerleri Tek dilim (~130 gr.) Karpuz için verilmiştir.

🔋#NeredenBuEnerji Karpuzun 130 gr.’lık tek diliminde 44,2 kcal enerji vardır. Bu enerjinin;
👉%92,1’i Karbonhidrattan,
👉%6,1’i Yağdan ve
👉%1,9’u da Proteinden gelmektedir.

📌Bu paylaşımımızın sonuna geldiniz fakat dilediğiniz marka, ürün ya da içerik bileşenini yazarak dilediğiniz ürünü veritabanımızda aratabilirsiniz.
[search-in-place-form]Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri