Dondurma ve Buzlar

Pernigotti İl Gelato Cup “Vaniglia”


Uzun zamandır çok sorulan bir ürünü inceleyeceğiz; Pernigotti Il Gelato. Ürüne geçmeden önce, Pernigotti’nin 2013 yılına kadar İtalya’nın en önemli çikolata markalarından biri olduğunu söylemek gerekiyor. 2013 yılına kadar diyoruz çünkü o yıl itibariyle Pernigotti, bir Türk şirketi tarafından satın alınıyor. Pernigotti’yi satın alan Toksöz Grup; aynı zamanda Tadelle, Sarelle gibi markaları da bünyesinde barındıran Sanset Gıda’nın da sahibidir. Dolayısıyla, reklamlarda kulaklara kazınan “Pernigotti İtalyan Neşesi” sloganı aslında biraz geçerliliğini yitirmiş durumdadır. Bu haliyle, Menşei: Türkiye olan bir üründen bahsettiğimizi belirtelim.

🔸Gelelim ürüne; Il Gelato aslında Endüstriyel olmayan dondurmalar için kullanılan bir İtalyanca ifadedir. Fakat tabi tarihsel süreçteki değişimler sonucunda bu dondurma bir endüstriyel üründür. Fakat buna rağmen ürünün içeriğinde dikkat çekici ayrıntılar vardır. İlk olarak, ürünün maliyetini direk olarak arttıran Doğal vanilya aroması ve Vanilya ekstraktı dikkat çekmektedir. Bunun yanısıra, üründe Süt oranı Şeker oranından daha fazladır. Üründe Glikoz-fruktoz şurubu bulunmamaktadır. Üründe dikkatimizi çeken ve bu çizgiye tek aykırı içerik; Karragenan olmuştur.
🔸İçerik bilgilerine baktığımızda, ürünün diğer benzer dondurma ürünlerine nispeten daha sade bir içeriğe sahip olduğu görülmektedir. Vanilyalı çeşitte İlk dört sırada; Süt, Şeker, Krema ve Yağsız süttozu bulunuyor. Yani ilk dört sıradaki üç bileşen süt ürünüdür. Fakat Besin Değerleri bilgilerinde bazı eksiklikler göze çarpmaktadır. Öyle ki, etikette Şeker ve Lif oranları belirtilmemiştir. Bunun yansıra, üründeki İlave şeker miktarı da bilinmemektedir. Bu bağlamda, Vanilyalı çeşidin tek kutuda 24,4 gr. Karbonhidrat içerdiği fakat ne kadarının İlave şeker olduğu anlaşılamamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Süt, Şeker,Krema, Yağsız süttozu, İnülin (Hindiba Lifi), Vanilya Ekstraktı, Aroma Verici (Doğal vanilya aroması), Kıvam arttırıcılar (Tara gam, Keçiboynuzu gamı, Karragenan)
🔎Pernigotti Il Gelato Vaniglia Besin Değerleri
👉Enerji 181,8 kcal
👉Karbonhidrat 24,41 gr.
👉Yağ 7,41 gr.
👉Protein 4,37 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (95 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri