Özel Araştırma

Etsiz Çiğ Köftenin uygun olmayan muhafaza koşullarında risk oluşturduğu kanıtlandı


Bugünkü Çiğ köfte paylaşımımız ardından gelen yorumların tamamını okumaya çalıştık. Yorumlarda genel olarak kapı önüne bırakılan çiğ köftelerden rahatsızlık duyulurken, bu durum bu ve buna benzer hassas ürünlere karşı farkındalığımızın arttığını ve bilinçlendiğimizi göstermektedir. Bu bağlamda, yetkinliğini bilmediğimiz bazı kişiler, “ürünlerde et bulunmadığı”, “vakumlu olduğu” veya “ancak 1 saat kadar dışarıda beklediği” gibi gerekçelerle çiğ köftelerin bozulmamış olduğunu iddia eden yorumlarda da bulunmuştur. Bu ve buna benzer iddialar ve akıllarda yer eden sorularla ilgili yaptığımız araştırmada Etsiz Çiğ Köftelerin Mikrobiyolojik kalitesi hakkında
Uludağ Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Berrak DELİKANLI, Uludağ Üniversitesi, İznik Meslek Yüksek Okulu’ndan Barış SÖNMEZ ve Uludağ Üniversitesi, Gemlik Asım Kocabıyık Meslek Yüksek Okulu’ndan Yasemin ÖZDEMİR’e ait bir Akademik Makaleye ulaştık.

Bu makale kapsamında söz konusu uzmanlar tarafından Bursa ilinde 30 farklı satış noktasından rastgele toplanan etsiz çiğ köftelerin mikrobiyolojik kalitesi incelenmiştir.  Bu çalışma kapsamında tüketime sunulan etsiz çiğ köfte örneklerinin mikrobiyolojik kalitelerinin düşük olduğu, mikroorganizmalarla kontamine olduğu yani hastalık yapıcı etken içerdiği ve halk sağlığı açısından potansiyel bir risk oluşturabileceği kanısına varılmıştır. Çalışmada, özellikle hijyenik ortamda üretilmeyen veya uygun olmayan sıcaklıkta depolanarak satışa sunulan çiğ köftelerin insan sağlığı açısından risk taşıyan çok sayıda indikatör patojen ve bozulma yapıcı mikroorganizmaların gelişmesine sebep olduğu ortaya konmuştur. Bu bağlamda çiğ köftelerin bir önceki paylaşımda ortaya çıkan haliyle kesinlikle muhafaza edilmesi tasvip edilmemeli, ilgili firmanın da kabul ettiği gibi bu muhafaza şekli hakkında mutlak surette yaptırımlar uygulanmalı ve işletme sahiplerine eğitimler verilmelidir.

Etsiz-Cig-Kofte-Arastirma

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri