Reçel ve Marmelat

Yenigün Fit Çilek Reçeli


Daha önce Tatlandırıcı dosyası sonrasında yayınladığımız Stevya bitkisinin artık birçok alanda kullanılmaya başlandığını görüyoruz. Stevya, sakkaroz yani sofra şekerine göre yaklaşık 300 kat daha tatlı olan bir doğal tatlandırıcıdır. Tatlandırıcı, stevya yapraklarının toz haline getirilmesi veya özütünün çıkartılması şeklinde iki farklı yöntemle elde edilebilmektedir. İnceleyeceğimiz üründe; Stevya yaprağı özütü kullanılmıştır.

🔸Stevya’nın ısı ve pH stabilitesinin yüksek olması, alkol içinde çözünmesi, ağızda metalimsi tat bırakmaması gibi özellilerinin yanısıra doğal yollarla elde ediliyor olması onu diğer tatlandırıcılardan farklı kılmaktadır. Buna rağmen Stevya bitkisi hakkında A.B.D. Gıda ve İlaç Organizasyonu FDA tarafından “Kabul edilebilir bir gıda katkı maddesi olmadığı” gerekçesiyle uyarı yazısı yazılmıştır. Bunun yansıra, aynı raporda Stevya için bir gıda maddesi bileşenlerinden biri olmasının herhangi bir sakıncası olmadığı belirtilmiştir.
🔸Bunun yanısıra, yapılan araştırmalarda Stevya’nın insan üzerinde antioksidan, antihipertansiyon ve antihiperglisemik etkileri olduğu belirtilmiştir. Bu da özellikle bağışıklığı güçlendirici, tansiyonu ve kan şekerini dengeleyici etkisi olduğunu göstermektedir. Paraguay, Brezilya, Kolombiya, Meksika, Uruguay, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde uzun yıllardır yetiştirilen ve kullanılan bu bitkinin, Rize’de Rize Şekeri ismiyle Çaykur tarafından üretimi yapılmaktadır.
🔸Gelelim ürüne; Yenigün Fit Serisi Stevya içeren reçellerini piyasaya sürmüş. Ürün %45 oranında Çilek içeriyor. Bu oran Elma suyu konsantresi ile tatlandırılan Şeker ilavesiz reçellerde %65 dolayındaydı. Bu haliyle, ürünün nispeten az oranda meyve içerdiğini belirtelim. Üründe Tatlandırıcı olarak Stevya’nın yanısıra Sorbitol kullanılmıştır. Ürünün kalorisi de Sorbitol’den gelmektedir. Fakat büyük ihtimalle etiketteki kalori hesaplamasında bir hata var çünkü Sorbitol 1 gr.’da 4 kcal değil 2 kcal enerji vermektedir. Bunun yanısıra, üründeki tatlandırıcıların oranları belirtilmemiştir. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 57 gr. Karbonhidrat içerdiğini ve verdiği enerjinin tamamının Karbonhidrattan geldiğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

yenigün-çilek-stevya

🔎İçindekiler; Tatlandırıcı (Sorbitol, Stevya Yaprağı Özütü), Çilek (%45), Su Kıvam arttırıcı (Pektin), Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit)
🔎Yenigün Fit Çilek Reçeli Besin Değerleri
👉Enerji 288 kcal
👉Karbonhidrat 57 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein 0,4 gr.
👉Lif Belirtilmemiş
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.
💉Alerjen Uyarı: Ceviz işlenen hatta üretilmiştir ve eser miktarda ceviz içerebilir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri