Organik, Salça ve Soslar

Heinz Organik Ketçap


Piyasada birçok farklı ketçap markası bulunuyor. Bu markaların neredeyse tamamında ilave şeker ve hatta Glikoz-fruktoz şurubu olduğunu daha önceki paylaşımlarda belirtmiştik. Bugün dikkat çekeceğimiz Heinz Ketçap’ta ise özellikle “Organik” vurgusu dikkat çekiyor. Peki bu organik ketçap gerçekten diğer ketçaplardan ne kadar farklı?

İlk olarak, üründe kullanılan domateslerin organik olduğunu belirtelim. Ürünün etiketinde yer alan bilgiye göre 100 gr. ketçapta 180 gr. domates kullanıldığı belirtiliyor. Bunun yanısıra ürünün 100 gr.’da 24,8 gr. Şeker içerdiğini görüyoruz. Bu da ürünün %25’e yakınının yani dörtte birinin İlave şekerden ibaret olduğunu gösteriyor.

Ürünün ambalajında tek porsiyon 15 gr. olarak belirtilse de, biz genelde piyasada gördüğümüz tek kullanımlık paketlerin ağırlığını yani 12 gramı baz alacağız. Ortalama 12 gr.’lık tek bir porsiyon ketçapta aldığınız ilave şeker oranı yaklaşık 3 gr.’dır. Bu da ortalama 1,5 tane küp şekere denktir. Bu haliyle tükettiğiniz yemeğin yanında ortalama 2 porsiyon ketçap tükettiğinizde vücudunuza yaklaşık 6 gr. yani 3 tane küp şeker kadar ilave şeker aldığınızı belirtelim.Bu haliyle, ürünün organik olmakla birlikte bu şeker oranının benzer diğer ürünlere göre daha yüksek olduğunu da vurgulamak gerekiyor. İncelediğimiz diğer ketçap incelemeleriniz web sitemizden ve hesabımız üzerinden bulabilirsiniz.

Son olarak, ürünün Menşei: Hollanda olduğunu belirtelim. Ve önemli bir uyarı ile incelemeyi noktalayalım; Ürünün üzerinde net bir ifadeyle “Açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza ediniz ve 8 hafta içinde tüketiniz” ifadeleri yer almaktadır. Peki sizce bu kurala lokanta ve restoranlarda ne kadar uyulmaktadır? Bu konuya dikkat çekecek paylaşımlarımız olacaktır. Sizler de bu ifadeye ilişkin olarak karşılaştığınız ihlalleri bizlere gönderebilirsiniz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Domates, Şeker, Sirke, Tuz, Baharatlar, Soğan tozu, Sarımsak tozu
🔎Heinz Organik Ketçap Besin Değerleri
👉Enerji 112 kcal
👉Şeker 24,8 gr.
👉Yağ 0,1 gr.
👉Protein 1,4 gr.
👉Tuz 1,7 gr..
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri