Salça ve Soslar

Tat Premium Ketçap


Organik ketçap incelemesi sonrasında sırada bir başka özel ketçap incelemesi var; Tat Premium Ketçap’ı inceleyeceğiz. İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki, ketçap ana maddesi Domates pulpudur. Ketçap üretiminde direk olarak domates pulpu ya da bu pulpun konsantresi olan salça kullanılmaktadır. Ketçap kalitesini de bu temel madde belirlemektedir. Piyasadaki ketçaplarda çoğunlukla Domates salçası kullanılırken, bu ve bir önceki üründe Domates püresi yani pulpu temel madde olarak kullanılmıştır.

🔸Ürünün etiketine baktığımızda 100 gr. ketçapta 210 gr. Domates kullanıldığı yazıyor. Bu konuda önceki paylaşımda da bazı sorular gelmişti. Bunu şöyle açıklayalım; İlk olarak kullanılan domates miktarı arttıkça üründe pulp konsantresi yani salça kullanılmadığını daha net anlayabiliyoruz. Bunun yanısıra, yine domates miktarı arttıkça üründeki gerçek domates yoğunluğunu daha net ayırt edebiliyoruz. Burada dikkat çekilen 100 gr. ketçabın üretilirken hangi oranda domates kullanıldığıdır. Bu oran, üründeki domates miktarını belirtmemektedir.
🔸Buna ek olarak, üründeki Domates kalitesi yüksek olsa da, ketçabın doğası gereği çeşitli katkı maddeleri bulunmaktadır. Öyle ki, bu üründe de; Domates püresi haricinde İlave şeker, Glikoz ve Aroma verici bulunmaktadır. Premium bir üründe Glikoz ve Aroma verici bulunması tartışılabilir. Üründeki İlave Şeker oranı 100 gr.’da yaklaşık 15 gr.’dır. Bu da ürünün tek porsiyonda yani 12 gr.’da ortalama 1,8 gr. İlave şeker içerdiğini göstermektedir. Bu orana Glikoz dahil değildir. Buna ilave olarak üründe Sirke, soğan tozu haricinde Baharat yerine Doğal aroma vericisi kullanılmıştır. Üründeki tuz oranı ise 100 gr.’da 2 gr.’dır. Ürünün içeriğinde Koruyucu veya ilave katkı maddesi bulunmamaktadır.

🔎İçindekiler; Domates püresi, Şeker, Glikoz, Sirke, Tuz, Soğan tozu, Aroma verici (Doğal baharat aroması)
🔎Tat Premium Ketçap Besin Değerleri
👉Enerji 134 kcal
👉Şeker 14,8 gr.
👉Yağ 0,5 gr.
👉Protein 1,5 gr.
👉Tuz 2 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.
💉Alerjen Uyarı: Yumurta, hardal ve süt ürünü içeren ürünlerle aynı hatta üretilmektedir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri