Gündem Özel

Samsun’dan kötü kokular geliyor


Bugün DM üzerinden gelen çok sayıda mesajınızdan da anlaşıldığı üzere Samsun’dan kötü kokular geliyor. Bu kokuların sebebi ise Samsun Limanı’na yanaşan İthal Hayvan Gemisi. Haber kaynaklarından elde ettiğimiz bilgilere göre; Uruguay’dan ithal edilen 20 bin Angus cinsi büyükbaş hayvanın Samsun limanına gelmesiyle birlikte başta sahil şeridi olmak üzere kenti yoğun bir koku sardı. Samsun’da insanların sokağa çıkmadıkları ve işletmelerin boş kaldığı da yine haberlerde yer buldu. Tırlarla hayvanların boşaltılmasına başlanmış olup, ithal edilen hayvanların Karadeniz ve iç Anadolu bölgelerinde bulunan illere gönderileceği belirtiliyor.

🔸Gıda Dedektifi olarak sizlerden gelen mesajlar ve fotoğraflar eşliğinde yaptığımız araştırma sonrasındaysa bazı ilave bilgilere ulaştık. İlk olarak; geminin Singapur bandıralı Ocean Shearer isimli Canlı Hayvan gemisi olduğunu teyit ettik. Yaptığımız araştırmada geminin 27 Haziran’da Uruguay’ın Montevideo limanından hareket ettiğini tespit ettik. Gemi 13 Temmuz’da İspanya’nın Escombreras limanına geliyor ve ardından da 19 Temmuz günü yani dün saat 16:56’da Samsun Limanına yanaşıyor. İşte dünden bu yana Samsun kent merkezi geminin gelişini yayılan kokularla hissetmiş olup, konu bugün ulusal basına yansımıştır.
🔸Daha önce ithal hayvan taşımacılığındaki problemleri Nada gemisi ve diğer gemiler ülkeye geldiğinde uzun uzadıya anlatmaya ve irdelemeye çalışmıştık. Başta hayvanların can sağlığı olmak üzere özellikle taşıma şartlarının tartışıldığı bu paylaşımlarda önemli bir şeyi daha sorgulamıştık. Bu gemiler neden sessiz sedasız geliyor? Bu gemilerle taşınan tonlarca hayvanın kim tarafından ithal edildiği, hangi illere dağıtıldığı neden açıklanmıyor? Bu gemilerle taşınan hayvanlar neden ülkeye girdiği andan itibaren Menşei: Türkiye damgasıyla damgalanıyor ve piyasada hiçbir şekilde tespit edilemiyor? Bu ve buna benzer soruların gerek #NeYediğiniziBilin kriteri ve gerekse kamu sağlığı açısından cevaplanması gerektiğine inanıyoruz. Bunun yanısıra, ithal edilen hayvanların hiçbir şart ve surette analiz raporlarının da kamuoyuyla paylaşılmadığını eklemek gerekiyor. Kamuoyunda ciddi rahatsızlık oluşturan bu ve buna benzer konularda daha saydam olunmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.

samsun-limanı-1

🔸Konuyla ilgili ulaştığımız Anadolu Ajansı’nın videosunda da söz konusu geminin Ocean Shearer isimli gemi olduğu net olarak görülmektedir. Videonun sonunda ise dikkat çekici bir mini röportaj bulunuyor. Bir vatandaş; “Şehirde yaşayanlar bilmiyor. İnsanlar bunu pislik kokusu sanıyor” ifadelerini kullanıyor. Biz de kendisine sormak istiyoruz; Eğer kötü kokan hayvanlar değilse, gerçekten Samsun’da bu kadar kötü kokan tam olarak nedir? Tabi bu hayvanların birkaç haftaya kalmaz raflarda yerini alacağını da hatırlatmak gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri