Hazır Yemek

Mr. No Çiğköfte Dürüm


Dardanel firmasına ait Mr. No markasının Çiğ Köfte Dürüm ürününü inceliyoruz. Ürün içeriğinde 20 gr. Acılı sos ile birlikte satışa sunulmuş olup, 180 gr.’lık Çiğ Köfte Dürüm ile birlikte toplam 200 gr.’dır. Ürün her ne kadar Dardanel firmasının adını alsa da, üretim fason olarak farklı bir firmaya yaptırılmakadır. Yani bu ürün bir Private Label ürünüdür. Bu bağlamda, ürünün Dardanel firması tarafından Entabi Gıda isimli firmaya üretildiğini belirtelim.

🔸Gelelim ürünün içeriğine; Ürünün %89 oranında Çiğ köfte ve acılı sos ve %11 oranında Lavaş içerdiğini belirtelim. Lavaşın içeriği gayet sade; Buğday unu, su ve tuz. Fakat Çiğ köfte ve acılı sos için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Öyle ki, üründe Nişastadan Glikoz-fruktoz şurubuna, Kıvam arttırıcıdan Koruyucuya birçok ilave katkı maddesi bulunuyor. Üründe temel üç madde; Bulgur, Bitkisel yağ ve Domates salçası olarak göze çarpıyor. Bitkisel yağ olarak; Mısırözü yağı kullanıldığını görüyoruz. Bu temel içerikten sonra ise, Ceviz, baharat, nişasta geliyor. Bunların ardından ise Glikoz-fruktoz şurubunu görüyoruz. Üründe bunun yanısıra ilave Sofra şekeri de kullanılmıştır.
🔸Bu haliyle ürünün tek pakette tam 420 kcal enerji verdiğini belirtelim. Bu enerjinin %62’sinden fazlasının Karbonhidrattan geldiğini görüyoruz. Bunun ne kadarının İlave Şeker ve Glikoz-fruktoz şurubundan geldiğini ise Besin Değerleri kısmında Şeker oranı verilmediğinden anlayamıyoruz. Buna ilave olarak ürünün tek paketinde 10 gr. yağ ve 9,8 gr. Protein bulunuyor.

🔎İçindekiler; Çiğ Köfte ve Acılı Sos (%89) [Bulgur, Bitkisel yağ (Mısırözü yağı), Domates Salçası, Ceviz, Baharat, Nişasta, Glikoz-fruktoz şurubu, Sirke, Kıvam arttırıcı (Ksantan gam), Koruyucu (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat), Aromalar (Acı biber Ekstraktı), Şeker, Limon suyu tozu, Tuz, Sarımsak, Nar suyu, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Renklendirici (Karamel)], Lavaş (%11) [Buğday unu, Su, Tuz]
🔎Mr. No Çiğköfte Dürüm Besin Değerleri
👉Enerji 420 kcal
👉Karbonhidrat 65,2 gr.
👉Yağ 10 gr.
👉Protein 9,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri Acılı sos ile birlikte 200 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri