Özel Açıklama

Soğuk zincirde satılan ürünlerle ilgili Teksüt firmasından açıklama geldi


Geçtiğimiz hafta bir market zincirinde indirim adı altında Teksüt marka peynirlerin soğuk zincir dışında reyonda satıldığını Hikayeler kısmından sizlere iletmiştik. Konuyla ilgili sizlerden DM üzerinden onlarca mesaj aldık. Bu mesajlar genel itibariyle soğuk zincir hakkında önemli ölçüde farkındalığa eriştiğimizi ortaya koydu. Öyle ki, birçok takipçimiz daha önce bu tarz durumlara dikkat etmediğini fakat artık çok daha bilinçli hareket ettiğini ve bu tarz satışlara kesinlikle göz yummadığını dile getirdi. Bu bakış açısıyla firmaların da artık çok daha titiz ve dikkatli olduğunu, sizlerden gelen ihbarların tarafımızca iletilmesi durumunda acilen müdahale edildiğini görüyoruz.

Daha önce birçok kez ortaya koyduğumuz bu satışlarla ilgili bir konuyu hatırlatmak gerekiyor. 5996 sayılı Gıda ve Yem Kanunu uyarınca süt ve süt ürünlerinin satış ve muhafazasının mutlak surette soğuk zincirde sağlanması koşulu vardır. Yani bu ve buna benzer hassas ürünler mutlak surette maksimum +4 derecede tutulmalıdır. Bunun haricindeki tüm muhafaza ve satışlar ise alenen kanuna aykırıdır. Bu konuda İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri tespiti halinde aykırı satışa sebebiyet veren firmaya yasal yaptırımlar söz konusudur.

Bu çerçevede, 20 Temmuz günü paylaştığımız bu satışa ilişkin olarak Teksüt firması 23 Temmuz yani bugün saat 10:37 itibariyle tarafımıza dönüş sağlamıştır. Genel açıklamada anlaşılmasa da, sonrasında tarafımıza gönderilen bildirim ile ürünlerin soğuk zincir dışında tutulmasına yönelik firma tarafından aynı gün müdahale edilerek gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Firma tarafından gelen açıklama şu şekildedir;

“Merhabalar,
Ürünlerimize ve markamıza yönelik göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Bildiriminize yönelik İstanbul Bölge Müdürlüğümüzle iletişime geçilmiş ve ürünlerimizin soğuk zincirinin korunması hakkında gerekli uyarılar yapılmıştır. Konunun takibimizde olduğunu ve müdahale sonrası son durumun ekteki gibi olduğunu tarafınıza bildirmek isteriz.”

Açıklama ekinde yukarıda yer alan fotoğraf bulunmaktadır. Bu fotoğraf ile firmanın ürünleri buzdolabı reyonlarına aktardığı anlaşılmaktadır. Bu haliyle, 20 Temmuz itibariyle soğuk zincir dışında satılan bu peynirler aynı gün buzdolabına aktarılmıştır. Konuya ilişkin firmanın tutumu dikkate değer olup, tarafımıza ancak ilk iş günü içinde yani bugün bildirim sağlanmıştır. Konu da bu çerçevede tarafınıza aktarılmıştır.

Bilginize Sunarız,
#gıdadedektifiLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri