Özel Araştırma

Magnum Classic “İngiltere versiyonu”


Uzun zamandır yapmadığımız #DünyaTuru paylaşımını bu sefer bir dondurma ürünü için yapıyoruz. Bir önceki postta yayınladığımız Algida Magnum Classic ürününün Türkiye’deki üretimiyle İngiltere’deki üretimi karşılaştırıyoruz. İki ürün arasındaki içerik farkını ortaya koyacak ve besin değerlerini karşılaştıracağız.

🔸İlk olarak ürünün içeriğini irdeliyoruz. Ürünün içeriğinde ilk üç sırada; Sulandırılmış yağsız süt, Şeker ve Kakao yağı bulunuyor. Ülkemizdeki üründe ilk üç sıra; Su, Şeker ve Tereyağı şeklindeydi. Bu haliyle, ürünün İngiltere’deki versiyonunda Su yerine sulandırılmış süt ve Tereyağı yerine Kakao yağı kullanıldığını görüyoruz. Bu iki farklılık üründeki Yağ dengesini etkilemekle birlikte ürünün tadında da ciddi farklılıklar ortaya çıkartacak türdendir.
🔸Bunun yanısıra, ürünün İngiltere versiyonunda İlave Bitkisel yağ olarak Hindistan Cevizi yağı kullanıldığını görüyoruz. Fakat ülkemizdeki üründe Hindistan Cevizi yağının yanısıra Palm yağı da kullanılmaktadır. Üründe buna ilave olarak Glikoz şurubu ve Glikoz-fruktoz şurubu da kullanılmıştır. Türkiye’deki üründe Glikoz şurubu bulunmazken, içerik sıralamasına bakarak Glikoz-fruktoz şurubunun da ülkemizdeki üründe daha yüksek oranda kullanıldığını anlıyoruz.
🔸İngiltere’deki üründe Soya Lesitini kullanılmış olup, bizim de kırmızı çizgimiz olan bu maddenin ülkemizdeki Magnum Classic’te kullanılmadığını görüyoruz. Bir diğer önemli farklılık ise İngiltere’de satılan üründe Vanilya parçaları olmasıdır. Ülkemizdeki üründe ise Vanilya aroması, Aroma vericiler ile – muhtemelen – Vanilin ile verilmektedir. Muhtemelen diyoruz çünkü içerikte bununla ilgili bir beyan veya aksi bir ifade bulunmamaktadır.
🔸Gelelim ürünün Besin Değerleri’ndeki farklılıklara. Ülkemizdeki ürünün tek paketi 75 gr. iken, İngiltere’deki ürün 79 gr.’dır. Aradaki 4 gr.’lık farkı görmezden gelerek karşılaştırdığımızda İngiltere’deki ürünün daha yüksek kaloriye sahip olduğunu görüyoruz. Bu kaloriyi oluşturan temel etken ise Yağ oranı olarak öne çıkmaktadır. Öyle ki, İngiltere’deki Magnum Classic tek adet üründe 15 gr. yağ içerirken, bu oran ülkemizdeki üründe 10 gr.’dır. Fakat ülkemizdeki ürün Protein oranı açısından İngiltere’deki ürüne göre düşük düzeydedir. İngiltere’deki Magnum Classic tek pakette 21 gr. Şeker içerirken, bu oran ülkemizdeki üründe yaklaşık %30 daha az olup, tek pakette 15 gr.’dır. #NeYediğiniziBilin

🔎Magnum Classic İngiltere İçindekiler; Sulandırılmış yağsız süt, Şeker, Kakao yağı, Peyniraltı suyu konsantresi, Kakao kitlesi, Bitkisel yağ (Hindistan Cevizi), Glikoz şurubu, Glikoz-fruktoz şurubu, Yağlı süttozu, Tereyağı, Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Soya Lesitini, Poligliserol Polirisinolat), Kıvam arttırıcılar (Keçiboynuzu gamı, Guar gam, Karragenan), Vanilya parçaları, Aroma vericiler, Renklendirici (Karotenler)
🔎Magnum Classic İngiltere Besin Değerleri
👉Enerji 244 kcal
👉Şeker 21,3 gr.
👉Yağ 15 gr.
👉Protein 2,8 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek paket (79 gr.) ürün için verilmiştir.

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Tereyağı, Kakao kitlesi, Kakao yağı, Yağsız süttozu, Glikoz-fruktoz şurubu, Peyniraltı suyu tozu, Tam yağlı süttozu, Süt yağı, Süt proteini, Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda Hindistan Cevizi, Palm), Kıvam arttırıcılar (Keçiboynuzu gamı, Guar gam, Selüloz gam, Karragenan), Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Amonyum Fosfatid, Poligiserol Polirisinoleat), Aroma vericiler, Renklendirici (Karotenler)
🔎Magnum Classic Besin Değerleri
👉Enerji 232,5 kcal
👉Şeker 15 gr.
👉Yağ 10,5 gr.
👉Protein 1,88 gr.
👉Lif 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 paket (75 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri