Çikolata ve Gofret

Eti Karam Ekvador ve Santo Domingo


Önceki hafta markette dikkatimizi çeken bir ürünü inceleyeceğiz; Eti Karam Ekvador ve Santo Domingo Çikolataları. Ürünler bu bölgelerden seçilmiş kakao çekirdekleriyle sınırlı sayıda üretilmiştir. Her iki ürünün de %72 oranında kakao kuru maddesi içerdiğini belirtelim. Ürünün ambalajında dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise arka kısmındaki; “Uygun olmayan depolama koşullarında bozulan çikolatalarımız iade edildiğinde tazesi ile değiştirilecektir.” İfadesi olmuştur. Bu haliyle, markaların gerek sade içerikli ürünler üretme ve gerekse gıda güvenliğine önem verdiğini görmek memnuniyet verici bir gelişmedir.

🔸Gelelim ürünlere; Ürünler 68 gr.’lık ambalajlarda satılmaktadır. İlk olarak Eti Karam Ekvador çeşidine bakıyoruz. Ekvador’dan toplanan kakaolarla üretilen ürünün içeriğinin Kakao kitlesi, Şeker ve Ayçiçek Lesitini olmak üzere sadece üç bileşenden ibaret olduğunu görüyoruz. Fakat ürünün bu sade içeriğe rağmen tek pakette 375 kcal gibi yüksek bir kalori içerdiğini belirtmek gerekiyor. Bu da genel itibariyle kullanılan kakao kitlesinin yağından kaynaklı olduğunu anlıyoruz. Öyle ki, ürün tek pakette 25 gr. Yağ içermektedir. Üründeki ilave şeker oranı ise 20 gr.’dır. Bu da ürünün 68 gr.’lık tek pakette 10 tane küp şeker kadar ilave şeker içerdiğini göstermektedir. Buna karşılık olarak ürünün tek paketinde 6,9 gr. Protein ve 6,4 gr. Lif bulunmaktadır. Üründeki lif oranının yüksekliği alınan karbonhidratın kana daha yavaş karışmasını sağlayacak düzeydedir.
🔸Santo Domingo çeşidine geldiğimizdeyse üründe Ekvador’dan toplanan kakaoların kullanıldığını ve diğer çeşide göre ilave bir bileşenin yer aldığını belitelim. Öyle ki, üründe Kakao kitlesi, Şeker ve Ayçiçek Lesitini’ne ek olarak Vanilin yani sentetik aroma verici kullanıldığını görüyoruz. Bu haliyle ürünün tek pakette 391,6 kcal enerji verdiğini belirtelim. Üründe diğer çeşide göre daha yüksek oranda İlave şeker ve Yağ olduğunu da ekleyelim. Öyle ki, ürünün tek paketinde 28 gr. Yağ ve 20,8 gr. İlave şeker bulunmaktadır. Üründeki Protein oranı 6,3 gr. olup, lif oranı ise 6,6 gr. gibi yüksek bir seviyededir. #NeYediğiniziBilin

🔎Eti Karam Ekvador İçindekiler; Kakao Kitlesi, Şeker, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini)
🔎Eti Karam Ekvador Besin Değerleri
👉Enerji 375,3 kcal
👉Şeker 19,9 gr.
👉Yağ 25,3 gr.
👉Protein 6,9 gr.
👉Lif 6,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri 68 gr.’lık tek paket için verilmiştir.

🔋#NeredenBuEnerji Eti Karam Ekvador’un tek paketinde 375,3 kcal enerji vermektedir. Temel haliyle bu enerjinin;
👉%45,4’ü Karbonhidrattan,
👉%42,9’u Yağdan,
👉11,8’i Proteinden gelmektedir.
Alınan enerjinin %21’i İlave Şeker ve %38’i Doymuş yağ kaynaklıdır. Üründe Protein’den gelen enerji oranı ise %11,8’dir.

🔎Eti Karam Santo Domingo İçindekiler; Kakao Kitlesi, Şeker, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aroma verici (Vanilin)
🔎Eti Karam Santo Domingo Besin Değerleri
👉Enerji 391,6 kcal
👉Şeker 20,8 gr.
👉Yağ 28,3 gr.
👉Protein 6,3 gr.
👉Lif 6,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri 68 gr.’lık tek paket için verilmiştir.

🔋#NeredenBuEnerji Eti Karam Ekvador’un tek paketinde 375,3 kcal enerji vermektedir. Temel haliyle bu enerjinin;
👉%41,3’ü Karbonhidrattan,
👉%48’i Yağdan,
👉10,7’si Proteinden gelmektedir.
Alınan enerjinin %21,2’si İlave Şeker ve %40,7’si Doymuş yağ kaynaklıdır. Üründe Protein’den gelen enerji oranı ise %10,7’dir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri