Gündem Özel

Orvital Organik’ten Tarihi Geçmiş Tavuk Satışına İlişkin Açıklama geldi


İstanbul Tuzla’da bulunan Migros mağazasında ortaya çıkarttığımız Tarihi geçmiş tavuk skandalıyla ilgili üretici firma Orvital Organik’ten resmi açıklama geldi. Açıklamada; söz konusu ürünün “Taze ürün” kategorisinde şoklanmadan satılması gereken ürün olduğu, marketlerle yapılan anlaşma gereği ürünlerin Son Kullanma Tarihleri geldiğinde “imha edilmesi gerektiği” açıkça belirtilmiştir. Bu haliyle, bu süreçte son kullanma tarihinden önce ürünü dondurarak 2 ay sonrasında tekrar satışa sunan Migros mağazası kamu sağlığını tehdit edecek bir işleme imza atmıştır. Bu konuda firmanın açıklaması kapsamında, marketin gerekli birimleriyle iletişime geçildiği ve konunun takipçisi olacakları bilgisi verilmiştir. Bu haliyle, yapılan işlemin üretici firma tarafından da kabul edildiği ve tasvip edilmediği açıkça anlaşılmaktadır. Konuyla ilgili Migros firmasından herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Üretici firma tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekildedir;

Sayın Gıda Dedektifi,
Sosyal medya hesabınız üzerinden yapmış olduğunuz ‘Son kullanma tarihi geçmiş Orvital Organik Taze Tavuk ürününün Migros’ta satılması’ ile ilgili paylaşımınıza ilişkin sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Orvital Organik olarak paylaşımını yapmış olduğunuz ürün tarafımızca ‘Taze ürün’ olarak kategorize edilmekte ve satış kanallarımızdaki saklanma koşulları ve son tüketim tarihleri de buna uygun olarak planlamaktadır. Bu kapsamda taze ürünlerimiz, marketlerle olan anlaşmamız gereğince; son kullanma tarihlerinin gelmesi ile birlikte imha edilmektedir.

Konuyla ilgili, Orvital Organik olarak; Migros’un gerekli birimleri ile iletişime geçilmiş olup, ilgili ve benzer durumların tekrarlanmaması için gerekli hassasiyetin pekiştirilmesi konusunda girişimlerde bulunduğumuzu ve konunun yakından takipçisi olmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

Bu vesileyle, halk sağlığını yakından ilgilendiren gıda konusundaki paylaşımlarınızı yakından takip ettiğimizi belirtir, geri bildirimleriniz için teşekkür ederiz.
Bilgilerinize,
Saygılarımızla.
Muharrem Doğan
Orvital Organik Kurucu OrtağıLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri