Gündem Özel

Son Kullanma Tarihi 31.05.2018 olan Organik Tavuk Hakkında Önemli Açıklama


Dün akşam saatlerinde #SizdenGelenler etiketiyle Son Kullanma Tarihi 31.05.2018 olmasına rağmen satışa sunulmuş olan Orvital marka Organik tavuğu Instagram hesabımızın Story kısmından yayınlamıştık. Yayınlanan fotoğrafta ürünün Son Kullanma Tarihi “SKT” ifadesinin altında net olarak gözükmekte ve üründe %25 ilave indirim uygulanmaktaydı. Bu haliyle ürünün 31.05.2018 tarihi itibariyle 89,25₺ olan fiyatının düşürüldüğü ve bu şekilde satış yapıldığı görülmekteydi. İlk olarak bizlere bu önemli bilgiyi geçen takipçimize hassasiyeti ve ilgisinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu önemli bilgiyi teyit etmek ve ürünü bizzat incelemek üzere bu sabah erkenden Tuzla’daki söz konusu Migros mağazasına gttik.

Şikayet konusu tavuğu Saat 08:40 itibariyle giriş yaptığımız mağazada tespit ettik. Ürünün dondurulmuş şekilde satıldığını belirtelim. Bunun yanısıra, ürünün %25 indirim etiketinin kaldırıldığı ve 31.05.2018  Son Kullanma Tarihinin bulunduğu etiket üzerine yeni bir etiket yapıştırıldığını gördük. Yeni etiketin 29.07.2018 tarihinde saat 17:35’te yani takipçimiz fotoğraf çektikten ve yetkililerle konuştuktan hemen sonra yapıştırıldığını anlıyoruz. Bu haliyle, yeni etikette tarih bulunmuyor, ürünün ise 84,09₺’ye satılmaya devam ettiği anlaşılıyor.

Burada önemli bir hususu dile getirelim. Söz konusu ürün şoklu yani dondurulmuş bir şekilde satılıyor. Fakat Mağaza müdüründen de teyit ettiğimiz bilgiye göre; “Ürün pahalı bir ürün olduğundan, çöpe gitmemesi adına Son Kullanma Tarihinden önce dondurularak muhafaza edilmiştir.” Bu aşamada şunu net olarak belirtelim ki, satışa dondurulmamış olarak arz edilen tavuk ürünlerinin sonradan dondurularak satışı mevzuata aykırılık içerdiği gibi, kamu sağlığını tehdit eden önemli bir durumdur. Bu ürünü alarak evine götüren bir kişinin ivedilikle bunu çözdürüp pişirmesi halinde bile sağlığının riske girme ihtimali çok yüksektir. Bunun yanısıra, söz konusu ürünün Son Kullanma Tarihinden önce dondurulmuş olduğunu teyit etmek mümkün değildir.

Ayrıca; ürünün renk ve dokusunda bozulmaların gözle görüldüğü açıktır. Buna ilave olarak; ürünün üzerinde kalıcı bir Son Kullanma Tarihi olmaması ürün üzerinde tüketiciyi yanıltan bu tarz durumların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Tavuk gibi hassas bir ürünü sırf 90₺ zarar etmemek adına son kullanma tarihinden önce dondurarak, etiket değiştirerek ve indirime giderek satma inadı toplum sağlığını hiçe saymaktır. Bu konuda Migros ve Orvital firmalarından konuyla ilgili kamuoyunu aydınlatacak bir açıklama beklemekteyiz.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri