Gündem Özel

Irak, Türkiye’den gelen binlerce yumurtayı iade etti.


Başta süt ve tavuk ürünleri olmak üzere, birçok gıda maddesinin soğuk zincir muhafazasına özellikle yaz aylarıyla birlikte çok daha dikkat edilmesi gerektiğini uzun zamandır dile getiriyoruz. Kapıda bekleyen ayranlar, kasada satılan peynirler, oda sıcaklığının da üzerinde dışarıda satılan yumurtalar ve uygun olmayan muhafaza koşullarında satılan tavuklar bahsettiğimiz konuların başında geliyor. Yurdumuzun ortalama 30 derece sıcaklığa ulaştığı bugünlerde, ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına karşı bu ve buna benzer gıda güvenliği konularında had safhada dikkat etmek gerekiyor. Tam da bu süreçte, Irak’tan akıl almaz bir haber geldi.

Habere göre, Türkiye’den Irak’a ihrac edilen binlerce yumurtanın aşırı sıcaktan bozulduğu ve bu sebeple Iraklı yetkili makamlar tarafından ihraç edilen yumurtaların Türkiye’ye iade edildiği ortaya çıktı. Haberin detaylarında olayın ne kadar vahim bir gıda güvenliği açığından ortaya çıktığı gözler önüne serildi. Öyle ki, yumurta sevkiyatını yapan kişiler yakıttan tasarruf etmek amacıyla soğutucuları kapatıyor ve yumurtalar da sevkiyat sırasında aşırı sıcaktan bozuluyorlar. Tabi burada en az 40 ila 50 derece sıcaklıktan bahsediyoruz. Sevkiyat sonrasında Kuzey Irak’taki Zaho İbrahim Halil Gümrük Müdürlüğü bünyesinde bulunan laboratuvarda analize alınan yumurtaların bozuk olduğu anlaşılıyor. Türkiye’ye geçilen raporda söz konusu yumurtaların Termo King olarak ifade edilen soğutucuların yakıt tasarrufu yapmak için çalıştırılmadığından dolayı bozulduğu ifade ediliyor. Söz konusu durum Erbil Ticaret Ateşeliği tarafından Ticaret Bakanlığı’na bildiriliyor. Ticaret Bakanlığı da konuyu ihracatçı birliklerine rapor ederek bu ve buna benzer durumlarla ilgili gerekli tedbirlerin alınmasını istiyor.

Durumun birçok vahim tarafı var. İlk olarak tabii ki milli servetten ve israftan bahsetmeliyiz. Bu kadar basit ve cahilce bir ihmal sonrasında binlerce yumurtanın bozulması kabul edilir gibi bir durum değil. Bunun yanısıra, Türkiye’nin Irak karşısında düştüğü durum da yine içler acısı. Avrupa Birliği, Rusya derken artık Irak’tan bile ihracat mallarımız dönmeye başlıyor. Bu ve buna benzer konularla ilgili çok kapsamlı eğitimlerin yapılması, bilinçlendirme programlarının yürürlüğe girmesi ve bu gibi durumlarda caydırıcı yaptırımların uygulanması kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu vesileyle, bu süreçte Gıda Dedektifi olarak üzerimize düşen her türlü bilgilendirme projesinde yer alacağımızı duyurmak isteriz.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri