Gazsız İçecek

Lipton Ice Tea Karadeniz Rüzgarı


Bugün markette rastladığımız Lipton Ice Tea Karadeniz Rüzgarı’nı inceliyoruz. Açıkçası bu üründe Karadeniz rüzgarının tam olarak nereden nasıl estiğini anlamadık. Ürünün içeriğine baktığımızda üründe çay bileşeninin ekstrakt olarak sadece binde 12 oranında bulunduğunu görüyoruz. Tabi son derece düşük çay oranı üründe bulunan Siyah Çay aroma vericisinden gelen tat ve kokuyla dengeleniyor.

Ürünün içeriğinde ilk üç sırada; Su, Şeker ve Sitrik asit bulunuyor. Tekrarlayalım bu bir Soğuk çay! Üründeki Şeker oranına baktığımızda 100 ml.’de 4,5 gr. yani yaklaşık 2 tane küp şeker kadar şeker içerdiğini görüyoruz. Bu da orta boy bir su bardağında ortalama 11,25 gr. yani yaklaşık 6 tane küp şeker olduğunu gösteriyor. Çayını şekersiz içenler, bir bardak Ice Tea yani Soğuk çay içtiklerinde tam 6 tane küp şeker kadar şeker tüketmiş oluyorlar. Üründe İlave sofra şekerine ek olarak Steviol Glikozitler yani Stevya’ya şeker tadını veren yaprağındaki tatlı bileşenler bulunuyor. Bu sebeple zaten yüksek oranda şeker bulunan ürünün Stevya’nın etkisiyle aşırı şekerli hissedilebileceğini söyleyebiliriz.

Bu haliyle ürünün tek bardağında yaklaşık 50 kcal enerji bulunuyor. Bu enerjinin tamamına yakınının İlave şekerden geldiğini belirtelim. Başka bir deyişle, bu ürün Dünya Sağlık Örgütü’nün vurguladığı enerji alımının maksimum %10’dan fazlasının İlave şekerden kaynaklanması önerisini yerle bir ederek, enerjinin %90’ını İlave şekerden sağlayan bir üründür. Üründe Karadeniz rüzgarından ziyade, şeker fırtınası olduğunu söylersek haksız sayılmayız.

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Sitrik asit, Siyah Çay Ekstraktı (%0,12),Asitliği Düzenleyici (Trisodyum Sitrat), Aroma vericiler (Siyah Çay, Bergamot), Antioksidan (Askorbik Asit), Tatlandırıcı (Steviol Glikozitler)
🔎Lipton Ice Karadeniz Rüzgarı Besin Değerleri
👉Enerji 50 kcal
👉Şeker 11,25 gr.
👉Yağ <0,25 gr.
👉Protein <0,25 gr.
👉Lif <0,25 gr.
📌Not: Besin değerleri 1 porsiyon (250 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri