Dondurma ve Buzlar

Pernigotti Il Gelato Klasik


Dondurma incelemelerimiz sırasında çokça sorulan bir ürünü inceliyoruz; Pernigotti Il Gelato Klasik. Ürünün ambalajını incelediğimizde bir uyarı dikkat çekiyor; “Ürünümüzde kullanılan şekerin kaynağı pancar şekeridir.” Gayet yerinde ve önemli bir uyarıdır. Öyle ki, üründe mısır şurubu yani Glikoz-fruktoz şurubu bulunmamaktadır. Fakat, bu uyarının bulunduğu bu ambalaj bize üründe kaç gram İlave pancar şekeri olduğunu söylememektedir. Besin Değerleri tablosunda yazmasını beklediğimiz Şeker miktarı yazmamakta, şeker oranı içerik kısmında yüzdesel olarak da belirtilmemektedir. Dolayısıyla, ürünün övgüyle yazdığı cümle havada kalmaktadır. Ayrıca, yine üründe bulunan Doymuş yağ ve Lif miktarı da bilinmemektedir.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda %67,3 oranında Tam Yağlı Sade Dondurma ve %32,7 oranında Sütlü Çikolatadan ibaret olduğunu görüyoruz. Sade Dondurmada ilk üç sırada; Su, Şeker ve Krema bulunurken; Sütlü Çikolatada ilk üç sırada Şeker, Kakao yağı ve Süt tozu bulunuyor. Üründe Şeker oranının yüksek olduğunu anlıyoruz fakat süt bileşenleri de çok sayıda bulunuyor. Öyle ki, Krema, Süt tozu, Yağsız süttozu, Peyniraltı suyu tozu olmak üzere 4 farklı süt bileşeni üründe yer alıyor.
🔸Ürünün içeriğinde dikkat çeken bir başka detay ise; Sütlü Çikolata içeriğinde Soya Lesitini bulunmasıdır. Basit bir araştırmayla, ürünün daha önceki üretimlerinde Ayçiçek Lesitini kullanıldığını tespit ettik. Bunun yanısıra, Sanset Gıda’nın Tadelle Çikolata ve Tadelle Dondurma çeşitlerinde de Ayçiçek Lesitini kullanıldığını biliyoruz. Fakat neden Pernigotti Klasik’te Soya Lesitini kullanımına geçildiğini merak ettik. Soya Lesitini’nin gerek alerjen olması, gerek GDO’lu üretim riski ve gerekse soyanın özellikle erkekler üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı Soya Lesitini konusunda çoğu zaman uyarılar yapmaktayız.

Pernigotti-Klasik-Sansürlü

🔸Bu haliyle, ürünün tek pakette 324,3 kcal enerji verdiğini belirtelim. Bu enerjinin %60’ı Yağdan kaynaklıdır. Öyle ki, tek pakette 21,6 gr. yağ bulunmaktadır. Üründe İlave Bitkisel yağ kullanılmamış olup; bu yağın kaynağı Krema, Kakao yağı ve Süt tozudur. Bunun yanısıra, tek pakette 28 gr. Karbonhidrat bulunmakta olup, İlave şeker oranı bahsettiğimiz gibi bilinmemektedir. Karbonhidrat oranına Sütten gelen laktoz da dahil olduğundan tek pakette 28 gr.’dan daha az İlave şeker olduğunu söyleyebiliriz. Ürünün tek paketindeki Protein miktarı ise 4,5 gr. olup, alınan kalorinin yaklaşık %6’sını oluşturmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Tam Yağlı Sade Dondurma (%67,3) [Su, Krema, Şeker, Yağsız süttozu, Peyniraltı suyu tozu, İnülin (Hindiba Lifi), Yumurta sarısı, Kıvam arttırıcılar (Tara gam, Keçiboynuzu gamı), Aroma verici (Doğal Vanilya Aroması)], Sütlü Çikolata (%32,7) [Şeker, Kakao yağı, Süt tozu, Kakao Kitlesi, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici (Doğal Vanilya Aroması)]
💉Alerjen Uyarı: Süt ürünleri (Krema, Süt tozu, Peyniraltı suyu tozu), Yumurta, Soya ürünleri içermektedir. İz miktarda fındık, fıstık ve ceviz içerebilir.
🔎Pernigotti Il Gelato Klasik Besin Değerleri
👉Enerji 324,3 kcal
👉Karbonhidrat 28 gr.
👉Yağ 21,6 gr.
👉Protein 4,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (80 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri