Dondurma ve Buzlar

Mado Kesme Dondurma


Önceki gün ortaya çıkan engelleme skandalı sonrasında açıklama yapan Mado, bu durumun firmalarından kaynaklı olmadığını belirtmiş ve firma olarak gereğini yaparak hesabımızdaki engellemeyi ortadan kaldırmışlardı. Daha sonra tarafımızla iletişime geçen Mado Kurumsal İletişim Müdürü Sn. Elif Sarı Yazıcı, konuyla ilgili üzüntülerini ayrıca dile getirdiler. Bu çerçevede, ortaya çıkan yanlış anlaşılmanın düzeltilmesi için gereğini yapmaya hazır olduklarını belirttiler. Biz de, hiçbir karşılık beklemeksizin, sizlerin çokça sorduğu Mado ürünlerinin tamamının içerik ve besin değerleri bilgisini kendilerinden talep ettik.

🔸Söz konusu bilgiler bugün itibariyle tarafımıza gönderildi. Bu doğrultuda Instagram hesabımızda yaptığımız Mado Sade Dondurma incelemesine – herhangi bir karakter kısıtlaması olmadığı için – ilave olarak bu paylaşımda Mado Kakaolu ve Antep Fıstıklı Dondurma’nın içeriğini ve besin değerlerini ilk kez yayınlamış olacağız. Bunun yanısıra tarafımıza bilgileri gönderilen Şeker İlavesiz Dondurma, Diyabetik Dondurma ve Vegan Dondurma çeşitlerini de hızla düzenleyerek web sitemizde sizlerle paylaşıyor olacağız.

🔸İnceleyeceğimiz Sade, Kakaolu ve Antep Fıstıklı Dondurma çeşitlerinin tamamının külahta verilen reyon dondurma, kesme dondurma ve dövme dondurmada aynı içeriğe sahip olduğunu belirtelim. İlk olarak Mado Sade Dondurmaya bakıyoruz.Ürünün içeriğine baktığımızda dondurmanın temel üçlüsü olan Süt, Şeker ve Salep karşımıza çıkıyor. Üründe ilave olarak Süt Kreması da kullanılmıştır. Üründe Glikoz-fruktoz şurubu, Emülgatörler, Kıvam arttırıcılar vb. katkı maddelerine rastlamıyoruz. Burada içeriğin ilk sırasında yer alan Sütten bahsetmek gerekiyor. Mado, ürünlerinde Koyulaştırılmış süt kullanıyor. Bu da sütün içeriğindeki suyun buharlaştırılarak ham halinin elde edilmesiyle ortaya çıkıyor. Ürünlerde kullanılan sütlerin keçi ve inek sütü karışımı olduğu ifade edilmiştir. Buna ilave olarak kullanılan sütün %4 yağ oranına sahip yarım yağlı süt olduğunu da belirtelim. Bu haliyle, ürün 100 gr.’da 27,7 gr. Karbonhidrat içermektedir. 100 ml. sütün ortalama 4,5 ila 5 gr. aralığında Karbonhidrat yani Laktoz içerdiğini kabul edersek, üründe en az 23 gr. İlave şeker bulunduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu veriyi tarafımıza iletildiğinde teyit etmiş olacağız. Fakat bu basit hesapla, Mado Sade Dondurma’nın 100 gr.’da en az 23 gr. İlave şeker içerdiğini belirtelim.  Bu da 60 gr.’lık tek dilim dondurmada 13,8 gr. yani yaklaşık 6 tane küp şeker kadar şeker içerdiğini göstermektedir.

🔎İçindekiler; Koyulaştırılmış süt, Şeker, Süt Kreması, Salep
💉Alerjen Uyarısı: Gluten içermez. Süt ve süt ürünleri içerir.
🔎Mado Sade Dondurma Besin Değerleri
👉Enerji 95,7 kcal
👉Karbonhidrat 16,6  gr.
👉Yağ 2 gr.
👉Protein 2,7 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek dilim (~60 gr.) ürün için verilmiştir.

🔸 Sade Dondurmanın ardından Kakaolu çeşide bakıyoruz. Üründe aynı şekilde %4 süt yağı bulunmaktadır. Bu da ürünün Süt ve Süt Kreması oranının değişmediğini göstermektedir. Sade çeşide ek olarak bu üründe %3,5 oranında Kakao ilave edilmiştir. Bu durum üründeki Yağ ve Protein miktarı üzerinde etkili olmuştur. Öyle ki, Kakaolu dondurma 100 gr.’da 26 gr. Karbonhidrat içerirken, 5,7 gr. Yağ ve 5,3 gr. Protein içermektedir. Sade çeşide göre Protein ve Yağ miktarında ciddi bir artış görülmektedir. Bu haliyle, ürünün şeker miktarının azaltıldığını anlayabiliyoruz. Öyle ki, tek dilim yani yaklaşık 60 gr. üründe 15,6 gr. Karbonhidrat bulunduğunu görüyoruz. Ortalama 4,6 gr. Süt şekeri yani laktozu çıkarttığımızda bu oranın ortalama 11 gr. yani yaklaşık 5 tane küp şeker kadar olduğunu hesaplıyoruz. Bu oran, sade çeşitte 13,8 gr. yani yaklaşık 7 tane küp şeker kadardı. Bu haliyle ürünün tek dilimde 3,42 gr. Yağ ve 3,18 gr. Protein içerdiğini belirtelim.

🔎İçindekiler; Koyulaştırılmış süt, Şeker, Süt Kreması, Kakao (%3,5), Salep
💉Alerjen Uyarısı: Gluten içermez. Süt ve süt ürünleri içerir.
🔎Mado Kakaolu Dondurma Besin Değerleri
👉Enerji 105,9 kcal
👉Karbonhidrat 15,6  gr.
👉Yağ 3,42 gr.
👉Protein 3,18 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek dilim (~60 gr.) ürün için verilmiştir.

🔸 Son olarak Antep Fıstığı çeşidine bakıyoruz. Ürünün Sade çeşitteki içeriğe ek olarak %9 oranında Antep fıstığı içerdiğini görüyoruz. Yüksek orandaki Antep fıstığı içeriğiyle ürünün besin değerlerinde ciddi farklılıklar olduğunu görüyoruz. Öyle ki, 100  gr. Antep fıstıklı Mado Dondurmanın 226,27 kcal enerji verdiğini belirtelim. Bu da Sade dondurmaya göre 2 kattan daha fazla kalori demektir. Peki bu fark nereden kaynaklanıyor? İlk olarak Antep fıstığı miktarından kaynaklı olarak üründeki yağ oranının hayli yükseldiğini belirtelim. Öyle ki, 100 gr. ürün 10,8 gr. Yağ içeriyor. Sade çeşitteki yağ oranıyla karşılaştırıldığında Antep fıstığından kaynaklı yaklaşık 7 gr. ilave yağın geldiğini belirtelim. Bu da ürünün kalori miktarında ciddi bir artışa sebep oluyor. Ürünün tek diliminde 135,7 kcal enerji bulunuyor. 60 gr. yani yaklaşık tek dilim üründe 16,2 gr. Karbonhidrat ve 3 gr. Protein bulunuyor. Ürünün tek dilimde yaklaşık 11,5 gr.  yani 6 tane küp şeker oranında İlave şeker içerdiğini belirtelim.

🔎İçindekiler; Koyulaştırılmış süt, Şeker, Antep Fıstığı (%9), Süt Kreması, Salep
💉Alerjen Uyarısı: Gluten içermez. Süt ve süt ürünleri içerir.
🔎Mado Antep Fıstıklı Dondurma Besin Değerleri
👉Enerji 135,7 kcal
👉Karbonhidrat 16,2  gr.
👉Yağ 6,5 gr.
👉Protein 3 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek dilim (~60 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri