Uzun zamandır paylaşmadığımız bir ürün kategorisinde inceleme yapıyoruz; Kavanoz mamalar. Uzunca bir dönem boyunca hesabımızda yoğun olarak paylaşılmış olan bu kategori çoğu zaman bazı fenomen hesapların yaptığı reklamlarla gündeme geliyor. Sizlerden gelen talepler doğrultusunda bu kategorideki ürünleri paylaşmaya devam ediyoruz. İncelemelerimize Hero Baby Sütlaç ile başlıyoruz.

🔸Hero Baby Sütlaç içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Su, Süt tozu ve Şeker olduğunu görüyoruz. İlginçtir ki, üründe sütten çok daha fazla oranda Su bulunmaktadır. Öyle ki, üründeki Süt tozu oranı sadece %9’dur. Bu %9’luk oranında sadece %75,3’ü Süt tozudur. Bu da aslında üründeki süt tozu oranının %6,7 olduğunu göstermektedir. Süt tozu içeriğinin geri kalanı Bitkisel yağ ile Asitlik Düzenleyici, Antioksidan katkı maddelerinden ibarettir. Üründe üçüncü sırada gördüğümüz gibi; İlave şeker kullanılmış olup, oranı net olarak belirtilmemiştir. Bunların yanısıra, ürünün tek kavanozunda 5,7 gr. Pirinç unu, 1,8 gr. Pirinç bulunmaktadır. 120 gr.’lık tek kavanozdaki tarçın oranı ise sadece 0,06 gr.’dır. Başka bir deyişle, yüzbinde 5’tir.
Ürünün tek paketinde 13,6 gr. Şeker bulumaktadır. Bunun büyük bir kısmının İlave şeker olduğunu biliyoruz fakat net oran belirtilmemiştir. Üründeki süt tozundan gelen laktoz ve pirinçten gelen basit şekerler dikkate alındığında yaklaşık %9 oranında İlave şeker olduğunu kabul edebiliyoruz. Bu da tek kavanozda ortalama 10 gr. İlave şeker olduğunu gösteriyor. Yani yaklaşık 5 tane küp şeker demektir.
🔸Ürünün tek kavanozda ilave şeker dahil toplam 22,6 gr. Karbonhidrat içerdiğini de belirtelim. Tüm bunlara karşılık üründeki Lif oranı sadece 0,1 gr.’dır. Bu başka bir deyişle, bebeğinizin tüketimi sonrasında kan şekerinin hızla yükseleceğinin bir işaretidir. Çünkü lif içeriği olmaksızın vücuda alınan Karbonhidrat ve İlave şeker, kan şekerini hızla yükseltir, bir o kadar hızla da düşürür. Bu da kısa sürede acıkmalara, doyma hissinin ortadan kalkmasına sebep olur. Bu durumun Diyabet ve hatta Alzheimer ile ilişkilerini ortaya koyan bilimsel çalışmalar mevcuttur.
🔸Üründe İlave şekerin yanısıra; Soya yağı, Hindistan Cevizi yağı, Ayçiçek yağı ve Palm yağı gibi ilave bitkisel yağlar bulunuyor. Bu yağların etkisiyle ürünün tek kavanozda içerdiği 2,86 gr. yağın 1,38 gr.’lık kısmının Doymuş yağ olduğunu görüyoruz. Bu da üründeki yağın yarısından fazlasının Doymuş yağ olduğunu gösteriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Süt tozu (%9) [Yağsız süttozu (%75,3), Bitkisel yağlar (Soya yağı, Hindistan Cevizi yağı, Ayçiçek Yağı, Palm yağı), Asitlik Düzenleyici (Potasyum Hidroksit), Antioksidanlar (Soya Lesitini, Alfa-tokoferol, L-askorbilpalmitat)], Şeker, Pirinç unu (%4,8), Pirinç (%1,5), Tarçın (%0,005)
🔎Hero Baby Sütlaç Besin Değerleri
👉Enerji 129 kcal
👉Şeker 13,6 gr.
👉Yağ 2,8 gr.
👉Protein 3,1 gr.
👉Lif 0,1 gr.
👉Kalsiyum 77,4 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kavanoz (120 gr.) için verilmiştir