Gündem Özel

Gıda Mühendisleri Bütün Rezilliği Anlattı


📌Önemli Not:Birazdan okuyacağınız haber, Savaş Özbey imzasıyla Hürriyet gazetesinde yayınlanmış olup, üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan tarafımızca düzenlenerek tarafınıza aktarılmaktadır. Haberin orijinaline http://www.hurriyet.com.tr/paylas/gida-muhendisleri-butun-rezilligi-anlatti-612 adresinden ulaşabilirsiniz.

“Gıda Mühendisleri Bütün Rezilliği Anlattı” başlıklı haber; “Eğer karnınızı doyurmadıysanız bu haberi okumayın. Çünkü “Hangi gıdalar sağlığa zararlı?” sorusunun cevabını bulmakta çok zorlanacaksınız. Hatta iyisi mi, siz bu haberi hiç okumayın. Çünkü okuyacaklarınız pek de iştah açıcı şeyler değil.” diye başlıyor. Haberin detaylarında Türkiye’nin dört bir yanında işletilmekte olan yemek fabrikası, üretimhane, catering şirketi, restoran gibi yerlerde çalışan gıda mühendislerinin tanık oldukları uygulamalar anlatılıyor.

🔸Bu işletmelerdeki rezilliklere tanık olan Gıda Mühendislerinin, Gıda Mühendisleri Odası aracılığıyla gönderdikleri maillerde, forumlarda çığlıklarını duyurmaya çalıştıkları ifade ediliyor. Ama işin ucunda işlerini kaybetmenin olduğu, mimlenip bir daha asla iş bulamama ihtimalinin de bulunduğu yazıyor. Gıda Mühendisleri’nin birazdan okuyacağınız rezilliklere göz yummak istememe çabasının altında; denetimin arttırılması ve rüşvetin önüne geçilmesinin yattığı belirtiliyor. Tabi bir de, vatandaşlarının sağlığına önem veren ülkelerde olduğu gibi, hak ettikleri konum ve koşullarda mesleklerini yapabilmek…  Haberi hazırlayan Savaş Özbey, bu haberi hazırladığını duyan bazı Gıda Mühendisleri’nin bizzat kendisine bile ulaşmaya çalıştığını belirtiyor. Sahada çalışıp birazdan okuyacağınız bilgileri kendisine “fısıldayan” mühendisleri ise; Cesur kahramanlar olarak tanımlıyor.

👉Antibiyotikli Reçeller: Reçel üretimi yapan bir firmada kazana bir su bardağı toz kimyasal karıştırılıyordu. Bir gün bu kimyasalı tedarikçiden ben teslim aldım. Hemen faturaya baktım ve eve gidince araştırdım. Bir çeşit antibiyotik. Patronla tartıştık. Zaten iki hafta sonra işten ayrıldım.
👉Kireçli Susamlar: Tahin ve tahin helvası üretilen işyerinde tarım müdürlüğü tarafından alınan numunelerde ürünün kül miktarı yüksek çıktı. Bunu düşürmenin tek yolu, susamı sertleştirmek için kullanılan sönmüş kirecin Ca (OH)2 uzaklaştırılması. Kabul ettiremedim.
👉Yemeklere çamaşır suyu: İhale usulü hazır yemek hizmeti veren firmalarda o gün çıkan her yemekten numune alınıyor. Bunu bilen bazı firmalar numune kaplarına kokusuz çamaşırsuyu damlatarak tüm mikropları öldürüyor. Çünkü mikrobiyolojik analiz yapılırken kimyasal analiz yapılmıyor. Birkaç kez neticenin ne çıkacağını merak ederek çamaşır suyu damlattırmadım. Her seferinde salmonella bakterisi çıktı.
👉Zehirli dondurmalar: Çocuk işçilerin çalıştırıldığı bir dondurma fabrikasında şekil veren makineden çıkan hatalı dondurmaları bir varilde biriktirip sonra yeniden üretime katıyorlardı. Bu sebeple çocuk zehirlenmeleri meydana geldi. Tarım’a şikâyetler gitti fakat bir şekilde durumun üstü kapatıldı.
👉Kurtlu Cevizler: Kuruyemiş firmasında, soğuk hava deposu yeterli olmadığından kuruyemişte kurtlanmaların önüne geçemedik. Depo, kurtlanmış ceviz içi ve kelebek kozalarıyla dolu bademle doldu. Kurtlu cevizler, ceviz tozu; kelebek kozalarıyla dolu badem, kayısı çekirdeğiyle yarı yarıya karıştırılarak badem toz haline getirildi ve piyasaya sürüldü.
👉Lokantalara satılan Küflü yoğurtlar: Süt ürünleri üreten firmada yapay koruyucuyla yoğurtların ömrü bir ay kadar uzatılıyordu. Bir ay sonra iade gelen yoğurtların küflü kısmının sıyrılarak kalan kısım lokantalara ucuza satılıyordu. Denetime gelenlerin içinde gıda mühendisi yoktu. Çuval çuval katkı maddesini süt tozu zannediyorlardı.
👉Vişne yerine Boyalı havuç: Staj yaptığım yer birçok büyük firmaya meyve suyu konsantresi yapıp gönderen bir firma. Kara havuç suyuna vişne aroması katarak vişne suyu olarak etiketliyorlar. Piyasadaki çoğu vişne suyunun içeriği kara havuç suyu, aroma ve boya.
👉Tarihi geçmiş yağlar: Bulunduğu ilde 70 şubesi olan bir market zincirinde kullanma tarihi geçen yağlar ve un aynı firmanın ekmek üretimine katılıyordu.
👉Yemekhaneye fare ilacı: Şu anda bir yemekhanede çalışıyorum. Sorunlu personel ilan ettiler beni. Birkaç gün önce başımızın belası fareler yüzünden bir tartışma yaşadık ve zorla ilaçlama şirketini çağırmalarını istedim. Karşı çıkıyorum ama bir yere kadar.

🔸Buraya kadar dayandıysanız, bundan sonrasını da okumaya hakkınız var. Öyle ki, bu ifadelerle ilgili Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Songül haberi hazırlayan Savaş Özbey’e şunları söylüyor; “Burada anlatılanlar, “Gıda üretimi yapan işletmelerin hepsi bu şekilde” diye anlaşılmamalı. Ama anlatılanların gerçek dışı olduğunu söyleyebilmeyi çok isterdim. Bunu önlemenin yolu etkin ve verimli denetimden geçer. Denetlenmesi gereken 500 bin denetlenmesi noktayı 6 bin denetçiyle etkin bir şekilde denetlemek mümkün değil. Denetçilerin arasında ne kadar gıda mühendisi olduğunu Bakanlık bize bildirmiyor. Meslektaşlarımızın ücretlerini işverenden değil, oluşturulacak bir havuzdan almaları gerekiyor.”

Gıda-Mühendisleri-Anlattı-2🔸Sanıyoruz ki, gıda konusunda problemler ve sistemin düzeltilmesi gereken çarkları kolay kolay düzelecek gibi görünmüyor. Bu süreçte sektörün tüm kademelerinin şapkayı önüne koyup düşünmesi; finansal muhasebe öncesinde, vicdan muhasebelerini yapmaları gerekiyor. Sektörün tüm kademesinin ilk olarak mevzuatın gerektirdiği şartlara koşulsuz olarak uyması gerekiyor. Devletin denetim mekanizmasının hiçbir şart ve koşulda esnememesi gerekiyor. Düzenli ve sürekli denetimi oluşturacak sistemsel reformlar ve düzenlemeler gerekiyor. Her şeyden önce, yediğimiz her lokma gibi ürettiğimiz her lokmanın da her anlamda “helal” olması için çaba göstermek gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri