Kefir Ayran ve Boza

İçim İncirli Tahıllı Kefir


Bilinçli tüketici olmanın ve etiket okumanın önemini anlatırken hep vurguladığımız bir şey var; Markaya değil, reklama değil, ambalajdaki görsellere değil; İçeriğe ve besin değerleri tablosuna bakın. Yani ambalajın ön yüzüne değil, arka yüzüne bakın. Ön yüz pazarlama, arka yüz ise yasal bildirimlerle doludur. İçerik size tükettiğiniz ürünün yasal içerik beyanlarını verirken, besin değerleri tablosu size laboratuvar analizi sonuçlarıyla ortaya konmuş verileri gösterir.

🔸Şimdi bu yazdıklarımızı bir örnek üzerinden göstereceğiz. Bir takipçimiz; “Ben bunu tahıllı sanıp nasıl aldım” diyerek bu ürünü bize göndermiş. Ürünün ön yüzünde ambalajın üçte ikisini kaplayacak kadar büyük bir incir ve tahıl fotoğrafı bulunuyor. İncirli ve Tahıllı bir üründen bahsediyoruz. Tek şişesi 275 ml. olan İçim İncirli Tahıllı Kefir’i inceliyoruz.
İncirli ve Tahıllı olduğu belirtilen ürünün içerik kısmında ilk olarak incir ve tahıl oranına merakla bakıyoruz. Üründe %2,3 oranında İncirli Tahıllı Sos olduğunu görüyoruz. Bu sos içeriğindeyse; ilk üç sırada Su, Şeker ve Şeker şurubuna rastlıyoruz. Sosta %6 oranında Tahıl ve %4,45 oranında İncir olduğunu anlıyoruz. Bu da şu demek oluyor ki, bu üründe %0,13 yani sadece binde 1,3 oranında Tahıl varken, İncir oranı ise ondan daha düşük miktarda %0,1 yani binde 1 olarak hesaplanıyor. Bu da tek şişede 0,35 gr. Tahıl ve 0,27 gr. İncir olduğunu gösteriyor. Bu düşük oranların etkisiyle ürüne tat ve kokusunu eklemek adına İncir aroma vericisi eklenmiştir. Ambalajda incirler, içerikte aroma vericiler vardır. Gelinen nokta, maalesef budur. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Yarım yağlı inek sütü, Su, İncirli Tahıllı Sos (%2,3) [Su, şeker, şeker şurubu, tahıl (%6), İncir (%4,45), Aroma verici (incir)], Kefir Kültürü, Probiyotik Mikroorganizmalar, Tatlandırıcı (Sukraloz)
🔎İçim İncirli Tahıllı Kefir Besin Değerleri
👉Enerji 116 kcal
👉Karbonhidrat 9,9 gr.
👉Yağ 5,2 gr.
👉Protein 7,4 gr.
👉Kalsiyum 266,8 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (275 ml.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri