Özel Araştırma

Yumuşak şekerlerde kullanılan Jelatinin helalliğinden nasıl emin olabilirsiniz?


ürkiye’de yumuşak şekerlemeler başta olmak üzere birçok gıdada karşımıza çıkan Sığır Jelatini ile ilgili firmaların web siteleri ve ambalajlar üzerindeki ifadelerde “Helal” oldukları vurgulanıyor. Fakat ürünlerin orijinal etiketlerinde Sığır Jelatini ifadesi yerine “Gelatin” ifadesi kullanılıyor. Ürünlerin ambalajlarında görülen “Helal” ifadesi tüketiciyi yeterince rahatlatmıyor. Bu belgeyi veren kuruluşların çok sayıda ve farklı merkezlerde bulunuyor olması, belgenin verildiği süreç sonrasında denetim mekanizmasının sağlıklı işleyip işlemediği ve “helallik” kavramının tam olarak tanımının yapılmaması şüpheleri diri tutuyor. Bunun yanısıra, söz konusu denetim mekanizmalarına güven ortamının olmaması da yine bu süreçlerde tüketicinin rahatsızlık yaşamasına sebep oluyor.

🔸Bu çerçevede, yaptığımız araştırmada; Haribo firması web sitesinde Avrupa Helal Sertifika Kurumu’ndan alındığı belirtilen Sertifikanın 31.12.2017 tarihinde süresinin dolduğunu görüyoruz. Web sitesindeki bir diğer belge ise Endonezya’dan bir kurumdan alınmıştır ve 2017 yılından başlayarak 2 yıl boyunca tesisin helal üretim yaptığını belgelemektedir. 2 yıllık süreç için verilen bir sertifikadan bahsediyoruz. Bu süreçte denetim mekanizmasının işlediğini varsaysak bile, her bir kesimin tek tek denetlendiğine dair hiçbir veri yok. Hatta buna imkan yok. Hal böyle olunca da, Jelatin konusunda Helal tartışmaları da kendine haklı bir zemin buluyor.

🔸Bizde durum böyleyken, Musevi toplumlarında bu tartışmalı duruma bir çözüm bulunmuş. Musevilerin “Helal” belgesi olan ve üretim sürecinin başından sonuna kadar başhahamlık tarafından katı kurallarla denetlenen ürünlere verdikleri Kosher sertifikası bu ürünlere bakın nasıl veriliyor; İsrail’de satılan Haribo ürünlerinde Sığır Jelatini göremiyorsunuz. Kosher sertifikalı tüm ürünlerde Balık Jelatini kullanılıyor. Bu da dini kurallarını tükettikleri gıdalarda katı olarak uygulayan Musevi toplumunun ortaya çıkabilecek her türlü şüpheyi yok etmesine ve tükettikleri gıdanın Helal yani Kaşer olduğundan emin olmalarına olanak sağlıyor. Bu haliyle; Sığır Jelatini içeren yumuşak şekerlere şüpheyle bakmamız için bir neden de; Kaşer sertifikası verilmemesidir. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri