Ekmek, İlave Şekersiz

İHE Tam Buğday Unlu Ekmek


Önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Dragos Sosyal Tesisleri’nde karşımıza çıkan ve sizlerin de uzun zamandır sorduğu bir ekmeği inceleyeceğiz; İHE Tam Buğday Unlu Ekmek.

İlk olarak ürünün İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Halk Ekmek A.Ş. tarafından üretildiğini ve 50 gr.’lık paketler olarak sunulduğunu belirtelim. İçeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Tam Buğday unu, Özel amaçlı buğday unu ve Su olduğunu görüyoruz. Üründeki Tam Buğday unu miktarı %60 oranında olup, özel amaçlı buğday unu yani beyaz unun oranı ise belirtilmemiştir. Tam buğday ununun üründeki oransal varlığı ise ürünün lif oranında kendini göstermektedir. Öyle ki, ürünün 50 gr.’lık tek paketinde 3,39 gr. lif bulunmaktadır. Üründe üç temel bileşen haricinde ilave yağ olarak Fındık yağı kullanılmıştır. Ürünün tek pakette sadece 1,25 gr. yağ içerdiğini belirtelim.

Bunun yanısıra üründe; Gluten, Peynir suyu tozu, üzüm sirkesi gibi ilaveler mevcuttur. Üründe kullanılan Emülgatörün Bitkisel kaynaklı olduğu vurgulanmış olup, çok yüksek ihtimalle soyadan elde edilmiştir. Üründe Antioksidan ve Koruyucu bulunmaktadır. Antioksidan olarak ilave edilen Askorbik asit, daha önceki paylaşımlarda da bahsettiğimiz gibi aslında sentetik C vitaminidir. Askorbik asitin ekmekçilikte katkı maddesi olarak kullanılmasının bazı sebepleri; Unun dinlenme süresinin azaltmasını, glüteni kuvvetlendirerek ekmeğin daha elastik olmasını, ekmek içinin homojen bir yapı kazanmasını ve daha beyaz görünmesini sağlamaktır. Üründe Koruyucu olarak kullanılan Kalsiyum Propiyonat da sentetik bir katkı maddesidir. Ekmeğin içindeki bakteri oluşumunu engellemekte, taze kalma süresini arttırmaktadır. Küf oluşumunu engellemekte ve ekmeğin yumuşaklığını korumasını sağlamaktadır. Üründe ayrıca, Hemiselülaz ve Fungal Alfa Amilaz enzimleri kullanılmıştır. Her iki enzim de, ekmekçilikte kullanılan, ekmeğin kabarmasını, gözenekli yapıya ulaşmasını ve ekmeğe özgü tadını almasını sağlarlar.

Bu haliyle, ürünün tek paketinde 124 kcal enerji olduğunu vurgulayalım. Bu enerjinin %77’den fazlası Karbonhidrat kaynaklıdır. Öyle ki, ürünün tek paketinde 24 gr. Karbonhidrat bulunmaktadır. Buna karşılık üründeki lif oranı 3,39 gr. ve Protein oranı 4,22 gr.’dır. Ürünün tek paketinden alınan enerjiyi yakmak için 20 dk. Boyunca orta tempoda yürüyüş yapmak yeterli olacaktır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Tam Buğday unu (%60), Özel amaçlı buğday unu, Su, Ekşi hamur mayası, Gluten, Fındık yağı, Peynir altı suyu tozu, Ekmek mayası, Tuz, Üzüm Sirkesi, Bitkisel Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin mono ve diasetil tartarik asit esterleri), Gıda Enzimi (Hemiselülaz, Fungal alfa amilaz), Antioksidan (Askorbik asit), Koruyucu (Kalsiyum Propiyonat)
💉Alerjen Uyarı: Gluten, fındık, süt ve süt ürünleri içerir.
🔎İHE Tam Buğday Unlu Ekmek Besin Değerleri
👉Enerji 124 kcal
👉Karbonhidrat 24 gr.
👉Yağ 1,25 gr.
👉Protein 4,22 gr.
👉Lif 3,39 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (50 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri