Bebek Bisküvisi

Eti Cicibebe Tahıllı “İrmik ve Keçiboynuzu ilaveli”


Market raflarında bebek ve çocuk reyonlarının olmazsa olmaz ürünlerinden biri; Bebek Bisküvileri. Gıda Dedektifi araştırmalarına ilk başladığımız aylarda içeriğinde Glikoz şurubu bulunan bisküvilerden, bıugün içeriğinde Keçiboynuzu unu ve İrmik bulunan bisküvilere doğru geldik. Tabi hala bisküviler yüksek oranda şeker içeriyorlar. Fakat şunu da net olarak belirtmek gerekiyor ki, bisküvi demek; Un, şeker ve yağ demektir.

🔸Bu bakış açısıyla, Eti Cicibebe’nin yeni ürünü olan Keçiboynuzu+İrmik çeşidini inceliyoruz. Bu üründe de ilk üç sırada Buğday unu, Şeker ve Bitkisel yağlar bulunuyor. Üründe, Eti’nin diğer birçok kraker ve bisküvisinde kullanıldığı gibi yine Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola yağları karışımı kullanılmış. Yani Eti, bu dörtlü bitkisel yağ karışımından neredeyse hiçbir üründe vazgeçmiyor. Bu karışım, bebek bisküvilerinde de yerini daha az doymuş yağ oranına sahip bir alternatife de bırakmıyor. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 13,2 gr. Yağ içerdiğini ve bunun %52’sinin Doymuş yağ olduğunu belirtelim.
Üründe ikinci sırada bulunan İlave şeker yani sofra şekerinin oranı da 100 gr.’da 18,5 gr.’dır. Bu oran tabii ki standart Eti Cicibebe bisküvi ile karşılaştırıldığında gayet düşük. Öyle ki, Eti Cicibebe’nin standart bisküvisinde 100 gr.’da 26,4 gr. Şeker bulunuyordu. Bu haliyle, bu bisküvinin 5 adedinde 3,7 gr. şeker bulunuyor. Bu da yine de yaklaşık 2 tane küp şekere denk geliyor. Bu haliyle, ürünü tüketen bir bebek aldığı kalorinin %14,3’ünü Doymuş yağdan ve %17,1’ini İlave şekerden almış oluyor. Bu da ürünün Sağlık Beyanı yapmasına engel teşkil ediyor. Yani bu kriterlere bakarak, bu ürüne sağlıklı bir ürün dememiz doğru bir ifade olmayacaktır.
🔸Ürünün temel içeriklerinin yanısıra Mısır irmiği, Tam buğday unu, Pirinç unu, Yağsız pastörize süt, İnülin, Mısır unu, Keçiboynuzu unu, Kepek ve Pastörize Yumurta içerdiğini belirtelim. Tüm bu saydığımız içeriklerin üründeki toplam oranı ise %25’tir. Ürüne ismini veren Mısır irmiği oranı 100 gr.’da 6 gr. iken, Keçiboynuzu unu oranı ise 100 gr.’da 1,2 gr.’dır. Üründe bunun yanısıra Aroma verici olarak Vanilin ve bunun yanısıra Vanilya Ekstraktı kullanıldığını görüyoruz. Bunun yanısıra ürünün 100 gr.’da sadece 0,78 gr. Lif içeriyor olması halen yüksek Karbonhidrat oranının yanında kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olacak niteliktedir. Ürünün 8 ay ve sonrası bebeklerin tüketimine uygundur ifadesinin de Sağlık Bakanlığı’nın “İlk 6 ay sadece anne sütü” politikasına paralel ve doğru bir ifade olduğunu belirtmek gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Şeker, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Mısır İrmiği (%6), Tam Buğday unu (%5,6), Pirinç unu (%4,3), Nişasta, Yağsız Pastörize Süt (%3), İnülin (%2,1), Mısır Unu (%1,7), Keçiboynuzu Unu (%1,2), Kepek (%0,8), Mineraller (Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Çinko, Bakır, Mangan, İyot), Pastörize Yumurta (%0,5), Aroma vericiler (Vanilin, Vanilya Ekstraktı), Kabartıcı (Amonyum Hidrojen Karbonat), Vitamin Karışımı (A, E, C, D3, B1, B2, B6, B12, Niasin, Pantotenik Asit, Folik Asit, Biotin)
💉Alerjen Uyarı: Gluten, Süt ürünleri, Kepek, Yumurta içerir. Eser miktarda susam içerebilir.
🔎Eti Cicibebe İrmik+Keçiboynuzu Besin Değerleri
👉Enerji 86,6 kcal
👉Şeker 3,7 gr.
👉Yağ 2,64 gr.
👉Protein 1,18 gr.
👉Lif 0,78 gr.
📌Not: Besin Değerleri 5 adet bisküvi (~20 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri