Dondurma ve Buzlar

Golf Venexia Beee!


Çok sorulan dondurmalardan biri olan Venexia Beeee! Ürününün Çikolatalı ve Kaymaklı çeşidini inceliyoruz. Ürün ismini içeriğindeki Keçi sütünden alıyor. Ürünün içeriğine baktığımızdaysa, sadece Kaymaklı Dondurma’da %30’dan daha az oranda Pastörize Keçi sütü olduğunu görüyoruz. Çikolatalı Dondurmada ise İnek sütü bulunuyor.

🔸İncelediğimiz ürünün yarısı Çikolatalı ve yarısı da Kaymaklı Yarım Yağlı dondurmadan ibaret. İlk olarak Çikolatalı Dondurmanın içeriğine baktığımızda ilk dört sırada; Süt ve Süt ürünleri, Su, Şeker ve Glikoz şurubu bulunduğunu görüyoruz. İlk sırada yer alan Süt ve Süt ürünlerinin oranı verilmemiş. Oysa ki, en önemli bilgilerden biri ve temel içerik olduğu için verilmesi gerekiyor. Bu oran verilmediği için üründeki İnek sütü, Yağsız süt tozu ve Kaymak gibi bileşenlerin oranlarını ve miktarlarını bilemiyoruz. Bunun yanısıra, üründeki İlave şeker miktarları da Besin Değerleri tablosunda verilmediği için öğrenemiyoruz. Üründe %5 oranında Sütlü Çikolata bulunuyor. Bunun yanısıra Emülgatör olarak Karragenan kullanıldığını görüyoruz.
🔸Kaymaklı Yarım Yağlı Dondurma içeriğine baktığımızda da, ilk dört sırada yine Süt ve Süt Ürünleri, Su, Şeker ve Glikoz şurubu olduğunu görüyoruz. Başta da dediğimiz gibi Kaymaklı Dondurmada süt olarak Keçi Sütü kullanılmıştır. Keçi sütü oranı etikette %30 olarak belirtilmiş fakat bu oran, Süt ve Süt Ürünleri içeriğindeki orandır. Fakat Süt ve Süt ürünleri oranı paylaşılmadığı için, biz de üründeki Keçi Sütü oranının tam olarak yüzde kaç olduğunu bilemiyoruz. Fakat %30’dan çok daha az olduğu nettir.
🔸Bu haliyle ürünün iki top yani yaklaşık 100 gramında 173 kcal enerji bulunuyor. Ürünün iki topu 25 gr. Karbonhidrat ve 6,4 gr. Yağ içeriyor. Üründe ilave yağ olmadığından içerdiği yağın Süt ve Kaymaktan gelen doğal yağ olduğunu belirtebiliriz. Fakat, üründeki ilave şeker miktarının 25 gr.’lık Karbonhidratın ne kadarına denk geldiğini bilemiyoruz. Ürünün 100 gr.’da içerdiği Protein oranı da 4 gr.’dır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Çikolatalı Yarım Yağlı Dondurma (%50) [Süt ve Süt ürünleri (Pastörize İnek Sütü, Yağsız süt tozu, Kaymak, Peynir altı suyu tozu), Su, Şeker, Glikoz şurubu, Sütlü Çikolata (%5), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Stabilizörler (Guar gam, Lokust bean gam, Karboksi Metil Selüloz, Karragenan)], Kaymaklı Yarım Yağlı Dondurma (%50) [Süt ve Süt ürünleri (Pastörize Keçi Sütü (%30), Kaymak (%5,5), Yağsız süt tozu, Peynir altı suyu tozu), Su, Şeker, Glikoz şurubu, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Stabilizörler (Guar gam, Lokust bean gam, Karboksi metin selüloz, Karragenan), Aroma verici (Vanilya)]
💉Alerjan Uyarı: Süt ve süt ürünleri içerir. Eser miktarda yer fıstığı, fındık, gluten ve yumurta içerebilir.
🔎Venexia Beeee! Besin Değerleri
👉Enerji 173 kcal
👉Karbonhidrat 25 gr.
👉Yağ 6,4 gr.
👉Protein 4 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri 2 top dondurma (~100 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri