Gazsız İçecek

Uludağ Limonata


Bu incelemede sizlerden gelen mesajlarda çokça sorulan içeceklerden biri; Uludağ Limonata ve çeşitlerini inceliyoruz. Uludağ Limonata’nın üç farklı çeşidi var; Normal, Nane Aromalı ve Şekersiz. Üç çeşit de 1 litrelik şişelerde satışa sunuluyor.

🔸Ürünlerden Limonata ile Naneli Limonata’nın içeriğinin ilk üç sırası aynı; Su, Şeker ve Limon suyu konsantresi. Üründe limon yerine limon suyu konsantresi ve limon aroma vericisi bulunuyor. Bunun yanısıra, limon rengini verebilmek adına renklendirici olarak Aspir çiçeği konsantresi kullanılmıştır. Bu haliyle, ürünün tek bardakta 30 gr. yani yaklaşık 15 tane küp şeker kadar şeker içerdiğini belirtelim. Bu da üründen alınan kalorinin tamamının İlave şekerden kaynaklı olduğunu gösteriyor. Ortada bir limonata var fakat; limonun faydaları yok çünkü limonun kendisi yerine aroması ve rengi var. Oysa daha önce de bahsettiğimiz gibi, aslında limon, suyu sıkıldığında içindeki vitaminleri en az kaybeden meyvelerden biridir.

Nane Aromalı ürüne gelirsek, üründe Doğal aroma vericiler sınıfında Limonun yanısıra Nane kullanıldığını da görüyoruz. Fakat bu ürünün bir başka özelliği, şeker miktarının normal üründen daha az olmasıdır. Daha az diyoruz fakat ürün tek bardakta 25 gr. ilave şeker içermektedir. Bu da tek bardakta yaklaşık 12 tane küp şeker tükettiğiniz anlamına gelmektedir. Tabi mis gibi limon ve nane kokusu ve tadını da aroma vericilere borçlu olduğumuzu unutmadan…

🔸Gelelim son ürüne; Uludağ Şekersiz Limonata. Üründe İlave şeker bulunmuyor. Bunun yerine Tatlandırıcı olarak Aspartam, Asesülfam-K ve Sukraloz tercih edilmiş. Aspartam ve Asesülfam Potasyum ile ilgili yazılmış onca bilimsel makale ve sağlığa olan zararlarının artık Coca Cola tarafından bile kabul edilip, ürünlerinde kullanılmadığı bir dönemde, bu maddelerin böylesi bir üründe tercih edilmesi son derece düşündücürüdür. Şekersiz adı altında bu ürünlere eklenen bu tatlandırıcıların çeşitli bilimsel çalışmalarda kanserojen ve genetiği bozucu etkileri olduğu saptanmıştır. Bu tatlandırıcılar 1960’larda ilk kez ticari olarak sentetik üretim sonucu ortaya çıkmış ve insan sağlığı üzerindeki etkileri tamamıyla bilinmeyen maddelerdir. Bu ve buna benzer maddelerin doğal ve sağlıklı yaşam formunda hiçbir yeri ve değeri yoktur, olmamalıdır. Bu ve buna benzer maddelerin bulunduğu ürünler, ne kadar doğal içeriğe sahip olursa olsun, tüketilmesi konusunda bir kez daha düşünülmelidir. #NeİçtiğiniziBilin

🔎Uludağ Limonata İçindekiler; Su, Şeker, Limon suyu konsantresi, Stabilizörler (Gam Arabik, Ağaç reçinesinin gliserol esterleri), Doğal Aroma verici, Renklendirici (Aspir Çiçeği Konsantresi), Antioksidan (Askorbik asit)
🔎Uludağ Limonata Besin Değerleri
👉Enerji 132,5 kcal
👉Şeker 30 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
🔎Uludağ Nane Aromalı İçindekiler; Su, Şeker, Limon suyu konsantresi, Stabilizörler (Gam Arabik, Ağaç reçinesinin gliserol esterleri), Doğal Aroma vericiler (Limon, Nane), Renklendirici (Aspir Çiçeği Konsantresi), Antioksidan (Askorbik asit)
🔎Uludağ Nane Aromalı Limonata Besin Değerleri
👉Enerji 132,5 kcal
👉Şeker 25 gr.
👉Yağ 0,25 gr.
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
🔎Uludağ Şekersiz Limonata; Su, Limon suyu konsantresi, Stabilizörler (Gam Arabik, Ağaç reçinesinin gliserol esterleri), Doğal Aroma verici, Renklendirici (Aspir Çiçeği Konsantresi), Tatlandırıcılar (Aspartam, Asesülfam-K, Sukraloz), Antioksidan (Askorbik asit)
🔎Uludağ Limonata Besin Değerleri
👉Enerji 10 kcal
👉Şeker Yoktur
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri 1 büyük su bardağı (250 ml.) için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri