Ekmek

İHE Sade Akdeniz Ekmeği


Geçtiğimiz günlerde Tam Buğday Unlu Ekmek çeşidini incelediğimiz İHE yani İstanbul Halk Ekmek çeşitlerini incelemeye devam ediyoruz. Bugün, Sade Akdeniz Ekmeğini inceleyeceğiz.

🔸Ürünün içeriğinde ilk üç sırada; Buğday unu, Su ve Ekşi hamur mayası var. Üründe İlave yağ olarak Fındık yağı kullanılmıştır. Gluten ve Peynir altı suyu tozu ilavesi mevcuttur. Ekşi hamur mayasına ek olarak ekmek mayası da kullanılmıştır. Tuz ilavesi olmasına rağmen, üründeki tuz oranı bilinmemektedir.
🔸Üründe Katkı maddeleri olarak Bitkisel Emülgatör, Antioksidan ve Koruyucu bulunuyor. Ürüne ilave edilen bu katkı maddelerinden Emülgatörün Bitkisel kaynaklı olduğu özellikle belirtilmiştir. Burada bitkisel kaynaktan kasıt muhtemelen soyadır fakat burada da net bir bilgiye sahip değiliz. Üründe İHE’nin diğer çeşitlerinde olduğu gibi Antioksidan olarak Askorbik asit yani Sentetik C vitamini ve Koruyucu olarak Kalsiyum Propiyonat kullanıldığını görüyoruz. Hayvan yemlerinde çokça kullanılan Kalsiyum Propiyonat, ekmekte özellikle küfün önlenmesini sağlamaktadır.
🔸Ürünün 50 gr.’lık tek adedi 133,5 kcal enerji vermektedir. Bu enerjinin %81’i Karbonhidrat kaynaklıdır. Üründe İlave şeker bulunmamakla birlikte, Karbonhidratın kaynağı Buğday unudur. Buna ek olarak, ürünün tek adedinde 4,25 gr. gibi yüksek bir Protein bulunmaktadır. Üründeki protein kaynağı İlave edilen Peynir altı suyu tozudur. Bir ekmekte görmek isteyeceğimiz en önemli besin değeri verisine ise, maalesef ambalajdan ulaşamıyoruz. Öyle ki, ürünün ambalajında Lif oranı belirtilmemiştir. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da içerdiği 54,7 gr. Karbonhidrata karşılık olarak kaç gram Lif olduğunu öğrenemiyoruz. Ürünün 20 kuruşa satıldığını hatırlatalım. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Özel Amaçlı Buğday unu, Su, Ekşi Hamur Mayası, Fındık yağı, Gluten, Peynir altı suyu tozu, Ekmek Mayası, Tuz, Üzüm Sirkesi, Bitkisel Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin mono ve daisetil tartarik asit esterleri), Gıda enzimi (Hemiselülaz, Fungal alfa amilaz), Antioksidan (Askorbik asit), Koruyucu (Kalsiyum Propiyonat)
💉Alerjen Uyarı: Gluten, Fındık, Süt ve Süt ürünleri içerir.
🔎İHE Sade Akdeniz Ekmeği Besin Değerleri
👉Enerji 133,5 kcal
👉Karbonhidrat 27,3 gr.
👉Yağ 0,77 gr.
👉Protein 4,25 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (50 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri