Ekmek

Uno Sade Roll Ekmek


Daha önce İstanbul Halk Ekmek fabrikalarının ürettiği 50 gr.’lık roll ekmeklerden çeşitleri incelemiştik. Şimdi de bugün karşımıza çıkan aynı gramajda sunulan UNO ekmekleri inceleyeceğiz. UNO’nun iki çeşidine rastladık; Sade ve Kepekli. İlk olarak Sade ekmeği inceleyeceğiz;

🔸İncelediğimiz UNO çeşitlerinde ambalaj üzerinde dikkatimizi çeken önemli bir konu var. Öyle ki, bu ekmeklerin TETT yani Tavsiye edilen Tüketim tarihi 22.04.2019 yani yaklaşık 1 yıl sonrayı gösteriyor. Hemen altında da; “Ürün TETT’si -18 oC’de saklandığında geçerlidir. Ürünün çözüldüğü gün tüketilmesi gerekmektedir.” İfadesi yer alıyor. İşte asıl tehlike burada başlıyor. Biz bu ürünü bir lokantada gördük. Ürün bayattı diyebilirim. Muhtemelen bugün çözülmemişti. Lokantaya gelenlerin ürünü aldığı sepette ise daha çok ekmek vardı. O ekmekler bugün tüketilmezse, muhtemelen bir sonraki gün ya da günler yeniden tüketici karşısına çıkartılacak mı? Asıl mesele bu. Konuyla ilgili işletmeye gereken bilgiyi verdik. Diğer bir yandan, bu ürünün daha önce Migros’larda satıldığından bahsettiğimiz La Lorraine ekmeklerinin üretim modelinden bir farkı yok. Ekmek üretiliyor, -18 C’de donduruluyor ve işletmelere bu şekilde dağıtılıyor. Bildiğimiz kadarıyla Komşufırın ekmek ve ürünleri de UNO firması tarafından aynı şekilde üretilmektedir. Konuyu detaylarıyla daha sonra inceleyeceğiz.
🔸UNO Sade Roll Ekmeğin içeriğine baktığımızda ilk dört sırada aslında bir ekmekte olan temel içerikleri görüyoruz; Un, Su, Maya ve tuz. Bundan sonraki bileşenler, bu ekmeğin bir paketli ürün olduğunu gözler önüne seriyor. Üründe bu temel içerikler haricinde; Gluten, Emülgatör ve Koruyucu bulunuyor.
🔸Ürün, 50 gr.’lık tek adedinde 130 kcal enerji veriyor. Bu enerjinin kaynağı tabi ki temel olarak Karbonhidrattır. 50 gr.’lık üründe 26,25 gr. Karbonhidrat bulunuyor. Buna karşılık üründe bulunan Lif oranı sadece 0,64 gr.’dır. Üründe ilave yağ olmadığından yağ oranı 0,15 gr. gibi düşük bir seviyededir. Bu da ürünün tüketimi sonrasında Karbonhidratın kana hızla karışacağı, kan şekerinin hızla yükseleceği ve sonrasında yine aynı hızla düşeceğini; dolayısıyla kısa sürede açlık hissi oluşturacağını göstermektedir. Protein oranı ise 50 gr.’da 4,74 gr.’dır. Bu haliyle, ürünün Karbonhidrattan gelen enerji oranı %80 olup, Proteinden gelen oran ise %15’tir. Kalan %5 ise Yağdan gelmektedir. #NeYediğiniziBilin


🔎İçindekiler; Buğday unu, İçme suyu, Maya, Tuz, Gluten, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve diglisertilerinin mono ve diasetil tartarik asit esterleri), Koruyucu (Kalsiyum Propiyonat, Sorbik asit)
💉Alerjen Uyarı: Gluten içerir. Eser miktarda Yumurta, Susam ve Süt ürünü içerebilir.
🔎UNO Sade Roll Ekmek Besin Değerleri
👉Enerji 130 kcal
👉Karbonhidrat 26,25 gr.
👉Yağ 0,15 gr.
👉Protein 4,74 gr.
👉Lif 0,64 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet ürün (50 gr.) için geçerlidir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri