Özel Araştırma

Bağımsızlığımız gıdadan başlayacak.


Raflardaki ürünlere bakıyoruz;
👉Tarçın; Endonezya’dan.
👉Osmancık Pirinç; Çin’den.
👉Yasemin Pirinç; Romanya’dan.
👉Baldo Pirinç; A.B.D.’den.
👉Kırmızı Mercimek; Kanada’dan.
👉Nohut; Kanada’dan.
👉Pilavlık Pirinç; Hindistan’dan.
👉Karabiber; Vietnam’dan.
👉Çörekotu; Suriye’den.
👉Susam; Hindistan’dan.
👉Ceviz; A.B.D.’den.
👉Badem; A.B.D.’den.

serkan inci on Twitter: "İçi boş milliyetçilik, gaz verme ile yanlışı  kapamanın markete yansımış hali... Dışı: Önce vatan İçi: Meksika nohutu…  https://t.co/Ae8RgfrUx3"

Marketlerdeki durum genel olarak bu. Daha dün web sitemizden yayınladık, bu yılın sadece ilk 6 ayında A.B.D.’den ithal ettiğimiz badem için 72 milyon$ ödemişiz. Marketlerde “Anadolu”, “Vatan” gibi isimlerle, dünyanın dört bir yanından bakliyatlar, kuruyemişler, baharatlar satılıyor. Olay sadece A.B.D. ile kısıtlı değil, böyle bakılmamalı. Problem çok daha büyük, farkına varmalıyız.

Tabi ki, bu problem sadece bizlerin yani tüketicilerin farkına varmasıyla olmayacak. Üreticiler ve yetkililer ile bu ürünleri ithal edip paketleyen firmaların da bir an önce şapkayı önlerine alıp düşünmeleri gerekiyor. Toprağını ekip biçmeye erinen, daha çok verim almak uğruna toprağını ilaçlarla zehirleyen, köylülüğü bir fakirlik göstergesi gibi gören çiftçilerimiz; işin kolayına kaçıp daha çok para kazanma hırsıyla kendi çiftçisine üç kuruşu çok görüp ürünleri ithal eden firmalarımız, topraklarımızda kontrolsüz ilaç kullanımına göz yuman veya yeterince denetlemeyen yetkililerimiz ve son tahlilde market raflarında bu ürünleri alırken yabancı menşeili ürünleri tercih eden tüketiciler. Hepimiz aynı gemideyiz. Birileri bize “güçlü dolar” vurgusu yaparken, paramızla oyun oynarken biz sadece izlemekle yetinmemeliyiz.

Toprağımız, asla kaybedemeyeceğimiz en değerli hazinemizdir. Fakat, toprak kaybetmekten kastımız; onu fiilen kaybetmek olmamalıdır. Toprak; ekilip biçilmiyorsa, toprak; farklı güçlerin ellerine teslim edildiyse, toprak; bir rant aracı haline geldiyse, o ülke adına kaybedilmiş demektir. Toprağımıza fiilen ve gerçekten sahip çıkmalıyız. Toprağımıza sırtımızı değil, yüzümüzü dönmeliyiz. Bağımsızlık, gıdadan başlar. Bunu başarabiliriz. Gıdada tam bağımsız bir Türkiye için; devlet ve millet olarak gereğini yapmalıyız. Çok geç olmadan… #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri