Gündem Özel

AICR, Kanserle savaşta Türkiye’den Mercimek Köftesini önerdi!


Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü “AICR” kansere karşı önerdiği dünya yemekleri listesine Türkiye’den Mercimek Köftesini dahil etti. Dünyanın farklı coğrafyalarından önerilen 7 besin içinde yer alan Mercimek Köftesi anti-kanser listesinde protein ve lif oranından zengin olmasıyla yer aldı.

🔸Haberi bizzat araştırdık, listeye Türkiye’den Mercimek Köftesinin yanısıra; Danimarka’dan geleneksel bir sandviç olan Smorrbrod, Portekiz’den bir çeşit kahve olan Cortado, İspanya’dan sebzeli pirinçli bir yemek olan Paella, Vietnam’dan bir noodle çeşidi olan Pho, Küba’dan yemeklere tat vermek için kullanılan doğal bir sos olan Mojo da girmiş. Konuyla ilgili detaylarına Mesude Erşan’ın haberiyle Hürriyet’ten devam edelim.
🔸Hürriyet haber detayında; Kanser araştırmaları yapan Sabancı Üniversitesi Moleküler Biyoloji Genetik ve Biyomühendislik Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Devrim Gözüaçık’ın ifadelerine yer veriyor. Gözüaçık; “Kansere yakalanmayı önlemede en etkili yollardan biri sağlıklı beslenme ve hareket etme olduğunu söylüyor.” Sebze, meyve, baharatlar ve balığıyla Türk Mutfağının – kebaplar hariç – geleneksel tatlarının anti kanser yiyecekler olduğunu belirten Gözüaçık; Tabii ki sadece bunlarla kanser yüzde 100 önlenebilir demek mümkün değil. Bazı aktif maddeleri tüketmekte fayda var. Mesela yeşil çayla ilgili çok çalışma var. Fermente yeşil çay veya beyaz çay denilen bazı çaylar içinde çok etkili polifenoller, antikanser maddeler olduğu düşünülüyor. Zerdeçaldaki kurkumin maddesi ilgili çalışmalar kanserli hücreleri intihara sürüklediği düşünülüyor. Yemeklere bir parça zerdeçal serpiştirdiğiniz zaman kanser riskinizi düşürüyor. Başka antioksidan içeren sebzeler meyveler tüketilebilir” diyor.

🔎Mercimek Köftesi Besin Değerleri
👉Enerji 292,5 kcal
👉Karbonhidrat 28,1 gr.
👉Yağ 10,2 gr.
👉Protein 9,1 gr.
👉Lif 10,2 gr.
👉A vitamini 211 mg.
👉C vitamini 22,5 mg.
👉Potasyum 489,4 mg.
👉Kalsiyum 60,3 mg.
👉Demir 4,2 mg.
📌Not: Besin Değerleri 225 gr.’lık tek porsiyon için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri