İlave Şekersiz, Süt ve Sütlü İçecekler

Pınar Protein “Yer Fıstığı&Muz Aromalı”


Piyasaya çıktığında incelediğimiz Pınar Protein Sütler çokça sorulmaya devam ediyor. Biz de önceki gün markette rastladığımız yeni çeşidini inceleyerek ürünü yeniden sizlere sunuyoruz. Pınar Protein Yer Fıstığı ve Muz aromalı çeşidini inceleyeceğiz.

İlk olarak, ürünün aslında Laktozsuz süt yani daha doğrusu Laktaz enzimi eklenmiş İnek sütü olduğunu belirtmek gerekiyor. Öyle ki, aslında Laktozsuz süt, süte laktaz enzimi eklenmek suretiyle sütteki laktozun glikoz ve galaktoza yani basit şekerlere ayrışmasını sağlayarak elde edilmektedir. Bu durumda, vücutlarında laktaz enzimi salgılanmayan yani laktoz intoleransı olan bireyler sütü tükettiklerinde rahatsızlık duymamaktadır. Bu durumun başka bir sonucu da vardır; O da sütteki laktazın Glikoz ve Galaktoz şekerlerine ayrışması sebebiyle sütün daha tatlı gelme durumudur. Bu haliyle, ürünün tek kutusunda 31,5 gr. Karbonhidrat olduğunu ve bunun da Glikoz ve Galaktoz şekerleri olduğunu belirtmek gerekiyor. Tabi burada bahsi geçen şekerler, ilave şeker değil, sütteki doğal şekerin ayrışması sonucu oluşmuş doğal monosakkaritler yani basit şekerlerdir. Bu oranın aynı markanın standart laktozsuz sütünde 23,9 gr. olduğunu belirtelim.

Ürünün 500 ml.’de 25,75 gr. Protein içerdiğini görüyoruz. Yani ambalajdaki 26 gr. protein ifadesi bu miktarın yuvarlatılmış halidir. Bunun yanısıra, ambalaja 500 ml. yani 2 büyük su bardağı kadar sütün tüketimi sonrasında alınan miktar yazılmıştır. Protein oranı aynı miktardaki standart laktozsuz sütte 15 gr.’dır. Bu da 100 ml. üründe standart laktozsuz süte 2,15 gr. Süt proteini eklendiğini göstermektedir. Bu da 500 ml.’de ilave toplam 10,75 gr. Süt proteini demektir. Süt proteini olarak ürüne whey proteini ve kazein ilave edildiğini anlıyoruz. Ürünün 500 ml.’lik tek kutuda 600 mg. Kalsiyum ieçerdiğini de belirtelim. Bu oran, aynı markanın standart laktozsuz sütünde 625 mg.’dır.

Üründe katkı maddeleri olarak Stabilizörler, Aroma vericileri bulunmaktadır. Bunun yanısıra, ürün vitamin ilaveleri ile yağ yakımını hızlandırdığı iddia edilen L-karnitin ve antioksidan gücü olduğu belirtilen Koenzim Q10 ilavesi içermektedir. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; %0,25 yağı İnek sütü, Süt Proteini, Stabilizer (Selüloz, Sodyum Polifosfat, Karboksi metil selüloz), Yer fıstığı aroma vericisi, Muz aroma vericisi, Laktaz enzimi, Vitaminler (B1 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini), L-karnitin, Koenzim Q10
🔎Pınar Protein Yer Fıstığı ve Muz Aromalı Laktozsuz Süt Besin Değerleri
👉Enerji 245 kcal
👉Karbonhidrat 31,5 gr.
👉Yağ 1,5 gr.
👉Protein 25,75 gr.
👉Kalsiyum 600 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (500 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri